Osoby, którym udało się już nabyć konsumencką wersję gogli HTC Vive mogą od teraz cieszyć się funkcjonalnością sterownika Vorpx. Co to takiego? Vorpx umożliwia uruchomienie gier, które nie były projektowane z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości.

Producenci takich gier jak GTA V, Skyrim, Call of Duty czy Assassins Creed zapewne nie przypuszczali, że w ich tytuły kiedyś będzie można zagrać w goglach wirtualnej rzeczywistości. Gry projektowane na tradycyjne monitory i telewizory nie posiadają możliwości wyświetlenia ich w formacie odpowiednim dla Virtual Reality, a nawet jeśli uda nam się to osiągnąć poprzez nieoficjalne modyfikacje, problemem może być chociażby niedopasowane menu i elementy interfejsu użytkownika (tzw. HUD). Choć nie zawsze ostateczny efekt może okazać się dla nas satysfakcjonujący, problem ten starają się rozwiązać twórcy sterownika VorpX.

VorpX działa w oparciu o alternatywną metodę renderowania 3D znaną jako Z-Buffer 3D. Pozwala ona w bardzo szybki sposób dodać scenom głębi, zwłaszcza w dużych, otwartych przestrzeniach. Pierwsza wersja sterownika została wydana we wrześniu 2013 roku i posiadała wsparcie dla pierwszej deweloperskiej wersji gogli – Oculus Rift DK1.

W tym momencie VorpX obsługuje Rifta w wersji DK2 i konsumencką model gogli Oculus Rift oraz ponad 150 gier. Niemniej jednak decydując się na zakup sterownika należy mieć świadomość, że nawet mimo zoptymalizowanych ustawień dla poszczególnych tytułów, nie każda gra zaprojektowana na tradycyjne monitory dla PC sprawdzi się w trybie Virtual Reality. Nowością w wersji 16.2.0 sterownika jest wsparcie dla HTC Vive. Nowa funkcjonalność jest na razie testowana i nie posiada jeszcze takich możliwości jak w przypadku Oculusa.

HTC Vive Pre test

W wersji VorpX’a przeznaczonej dla nowych headsetów dodano także długo wyczekiwane funkcje społecznościowe. Oznacza to, że użytkownicy aplikacji mogą dzielić się swoimi profilami gier, dzięki czemu baza domyślnie dostępnych tytułów może powiększać się z dnia na dzień, bez konieczności czekania na oficjalne aktualizacje.

Na dzień dzisiejszy cena licencji sterownika wynosi 144,99 zł i można ją zakupić w tym miejscu.

Jeżeli jesteście już w posiadaniu VorpX’a aktualizacja powinna zainstalować się automatycznie. Jeśli z jakichś powodów sterownik nie zaktualizuje się autorzy zalecają użycie web-instalatora, który został wysłany tuż po zakupie aplikacji. Pobierze i zainstaluje on najnowszą wersję VorpX 16.2.0.