Steven Spielberg, jeden z najwybitniejszych reżyserów filmowych, pracuje nad projektem przeznaczonym wyłącznie dla wirtualnej rzeczywistości. O fakcie poinformował podczas zakończonego w ubiegłym miesiącu festiwalu filmowego Sundance – Robert Stromberg – współzałożyciel firmy Virtual Reality Company (VRC) oraz reżyser filmu Maleficent (pol. tytuł Czarownica).

Stromberg odpowiadając na pytanie w jaki sposób przenieść produkcję filmów VR na wyższy poziom zasugerował, że jednym ze sposobów jest zaangażowanie doświadczonych filmowców takich jak Steven Spielberg, który współpracuje z jego firmą przy projekcie przeznaczonym „wyłącznie dla VR”.

Filmowiec znany m.in. z Raportu mniejszości czy filmu A.I. Sztuczna inteligencja od jakiegoś czasu współpracował z VRC jako jeden z doradców, jednak nikt oficjalnie nie potwierdził jego zaangażowania w któryś z projektów firmy.

Steven Spielberg zaangażowany jest także w inny projekt związany z wirtualną rzeczywistością, choć wszystko wskazuje, że będzie ona jedynie tematem przewodnim jego nowego filmu – ekranizacji bestsellerowej powieści sci-fi Ernesta Cline „Ready Player One”. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2044 w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu, jakiego dotąd nie znano. Wszechogarniająca bieda i głód sprawiają, że duża część ludzi ucieka od rzeczywistości spędzając czas w globalnym wirtualnym świecie o nazwie OASIS, symulującym wszystko czego potrzebuje pogrążone w kryzysie społeczeństwo. Ready Player One powinien pojawić się na ekranach kin w 2017 roku.