Informacja prasowa

Kraków ponownie stał się stolicą Polski, a to za sprawą Światowych Dni Młodzieży. Jednak pielgrzymi odwiedzający nasz kraj mają niepowtarzalną okazję poznać nie tylko to piękne miasto. Wystarczy odwiedzić stoisko w Pawilonie Polskim Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, żeby zdalnie przenieść się do Warszawy i obejrzeć zbiory Muzeum Narodowego.

Muzeum Narodowe od dawna udowadnia, że jest instytucją nowoczesną, nastawioną na promowanie sztuki. Nie unika korzystania z technologii, które pozwalają wyjść poza utarte schematy zwiedzania wystaw. ŚDM to okazja, aby ponownie pokazać, jak niestandardowo można zaprosić gości do świata kultury.

Galeria Sztuki Średniowiecznej, którą można wirtualnie zwiedzać w Krakowie jest dopasowana do sakralnego charakteru ŚDM. Prezentowane dzieła pochodzą głównie z okresu późnego średniowiecza, z terenów Europy Północnej, i zawierają niemal wyłącznie przedmioty przeznaczone do kościołów. Są to tryptyki, obrazki modlitewne, krucyfiksy. Na wystawie można zobaczyć sztukę regionów Europy Środkowej, w piętnastym wieku i na początku szesnastego, m.in. okazałe ołtarze z Hamburga i Pomorza.

Odwiedzając stoisko MNW będzie można wybrać się – przy użyciu smartfona i gogli – w wirtualną podróż. Aplikację przygotowała firma Tomorrow dla Muzeum oraz PKO BP, Mecenasa Galerii. Promowanie kultury i sztuki jeszcze nigdy nie było tak proste i dosłownie na „wyciągnięcie ręki” właśnie dzięki technologii wykorzystującej możliwości wirtualnej rzeczywistości.

Poniżej wideo przedstawiające obraz, który pielgrzymi oglądają w 360-stopniach na goglach VR. Sterowanie aplikacją odbywa się za pomocą wzroku.

Zobacz także: Powstaje pełnometrażowy film 360º VR opowiadający historię Jezusa