Pojawiły się już pierwsze przykłady wykorzystania technologii AR, która jesienią trafi do setek milionów iPhone’ów i iPadów.

Kilka dni temu firma Apple ujawniła narzędzie ARKit współpracujące z systemem iOS. Korzystając z jego pomocy programiści będą mogli tworzyć aplikacje bazujące na technologii rozpoznawania obrazów, dzięki czemu smartfony iPhone oraz iPady będą w stanie mapować nasze najbliższe otoczenie i umieszczać w nim cyfrowo wygenerowane obiekty, interaktywne animacje oraz dynamicznie zmieniać oświetlenie sceny. Wszystko to dostępne ma być na setkach milionów iPhone’ów i iPadów, czyniąc ARKit największą platformą rozszerzonej rzeczywistości na świecie.

Zapowiedziana technologia może wydawać się Wam znajoma. Podobna jest już od dłuższego czasu dostępna na urządzeniach mobilnych z Androidem. Niemniej jednak Apple udało się wyeliminować wymóg posiadania markera, na podstawie którego urządzenie wie w którym miejscu w przestrzeni powinien znaleźć się cyfrowy obiekt.

Otwiera to zupełnie nowe możliwości o czym możecie przekonać się poniżej. Przede wszystkim system będzie w stanie określić dokładne położenie obiektu nawet po znacznym oddaleniu się od niego.

Podobny eksperyment przeprowadzono w siedzibie warszawskiej firmy Immersion, gdzie zainscenizowano na biurowej podłodze bitwę morską.

„Najbardziej niesamowite jest to, że gdy opuścimy pomieszczenie i wrócimy po chwili, wszystkie obiekty są dokładnie tam, gdzie je zostawiliśmy” – powiedział Piotr Baczyński, Immersion CEO.

Po raz pierwszy możliwości technologii zostały zaprezentowane podczas organizowanej przez Apple konferencji WWDC 2017 przy okazji ogłoszenia Wingnut AR – nowego oddziału firmy WingNut Films założonej przez Petera Jacksona.

Apple ARKit w połączeniu z Unity i assetami z gry Overwatch:

Jeszcze jeden przykład aplikacji AR napisanej na silniku Unity:

Podobne możliwości oferuje już teraz opracowywana przez Google technologia Tango. Niestety obecnie jedynym smartfonem ją obsługującym jest Lenovo Phab 2 Pro i nie zanosi się w tym roku na wsparcie dla większej ilości urządzeń. Tymczasem rozszerzona rzeczywistość Apple zadebiutuje wraz z iOS 11 – kolejną wersją mobilnego systemu operacyjnego. Będzie on dostępny w smartfonie iPhone 5s oraz wszystkich wyższych modelach, a także wszystkich modelach iPad Air i iPad Pro, iPadach piątej generacji, iPad mini 2 i modelach wyższych oraz iPod Touch szóstej generacji.

Premiera iOS 11 zapowiedziana została na jesień. System pojawi się na rynku wraz z nowymi smartfonami: iPhone 8 oraz iPhone 7S.