Powstaje fanowski projekt dla okularów rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens oparty na popularnej grze Portal.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości to na razie jedynie melodia przyszłości. Najpopularniejsze i najbardziej zaawansowane obecnie tego typu rozwiązanie, czyli okulary Microsoft Hololens, jest dopiero w fazie deweloperskiej i kosztuje 3000 dolarów. Tym niemniej co jakiś czas wychodzą na światło dzienne kolejne ciekawe zastosowania dla Augmented Reality, jak np. opisywany przez nas niedawno projekt Teomirn, który w przyszłości może zrewolucjonizować sposób nauki gry na fortepianie.

Kolejnym świetnym przykładem demonstrującym potencjał technologii AR jest fanowska aplikacja oparta na bazie popularnej gry Portal. Jeden z niezależnych deweloperów kryjący się pod pseudonimem Kenny W opublikował materiał, na którym możemy zobaczyć efekty połączenia świata rzeczywistego z należącym do uniwersum Half-Life’a fikcyjnym ośrodkiem badawczym Aperture Science.

Niestety z powodów licencyjnych jest raczej mało prawdopodobne, aby projekt ten przekształcił się z czasem w pełnoprawny tytuł. Aczkolwiek firma Valve, do której należą prawa autorskie zezwoliła jakiś czas temu na publikację doświadczenia Portal Stories: VR powstałego na bazie społecznościowej modyfikacji dla gry Portal 2.

W ubiegłym roku na gogle HTC Vive wydany został inny darmowy tytuł osadzony w świecie Aperture Science – The Lab. Wyprodukowana przez Valve kompilacja eksperymentalnych gier VR, przygotowana zostały do rozgrywki w trybie pokoju, aby pokazać możliwości technologii VR oraz platformy SteamVR.

 • Bahus

  Jestem wielkim fanem tej gry, jednak nie ma szans na to żeby można było widzieć pomieszczenie przez portale tak jak to było w grze. Ale sam projekt super

  • Pawel

   Ja jakos tej AR nie czuje. Granie w jednym pomieszczeniu szybko sie znudzi, a nie wyobrazam sobie biegac z tym po osiedlu. Zreszta chyba do czegos je trzeba podlaczyc, wiec mobilnosc nie za duza. To sie przyda napewno do zastosowan praktycznych. Jakies nawigacje, komunikatory itd. ale do grania ? Zdecydowanie wole VR i choc chwilowe odseparowanie sie od codziennosci.

   • Bahus

    AR ma ogromny potencjał. Parę lat temu jak remontowałem mieszkanie od podstaw przy okazji budowy systemu inteligentnego domu miałem sam się tym pobawić, całość miała bazować na okularach Vuzix AR1200 kamerkach i kinectach. To daje naprawdę spore możliwości. Wyobraź sobie siedzicie z żoną na jednej sofie jak przed TV ale ona ogląda co innego a Ty co innego, albo dajesz dziadkom zobaczyć prezentację. Zakładają a tu nagle z mebli zaczyna lać się woda, ściana gdzieś z boku się wali a za nią przepaść i jakaś magiczna kraina :D… Pomijam zastosowania takie jak gotowanie czy inne tego typu… Projekt trafił do zamrażarki z braku czasu…

   • AdireQ

    „Zreszta chyba do czegos je trzeba podlaczyc, wiec mobilnosc nie za duza.”

    Hololens jest samowystarczalny więc z mobilnością nie ma problemu. Jego wadą jest właśnie to że nie można go wykorzystać jako wyjście dla PC. Wydajność jest ograniczona przez procesor mobilny i zasilanie bateryjne.

  • Danax

   Po wcześniejszym zeskanowaniu pomieszczeń to możliwe.