Za kulisami filmu „Ready Player One”.

Najnowszy film Stevena Spielberga – „Ready Player One” – zarobił na całym świecie już ponad 500 milionów dolarów. Ekranizację bestsellerowej powieści sci-fi Ernesta Cline’a o tym samym tytule szczególnie upodobała sobie chińska widownia. Przychód z tego rynku przekroczył 200 mln dolarów, podczas gdy Amerykanie jak dotychczas wydali w kinach „jedynie” 120 milionów.

Biorąc pod uwagę, iż budżet filmu Warner Bros. szacowany jest na 175 mln dolarów można już mówić o sporym komercyjnym sukcesie filmu. Co równie istotne produkcja traktująca o pogrążonym w kryzysie świecie, którego mieszkańcy od codziennych problemów uciekają do wirtualnej rzeczywistości spodobała zarówno zwykłym widzom, jak i krytykom. W popularnym portalu IMDb jej ocena jest bliska 8/10 (ponad 100 tysięcy głosów). Z kolei na stronie Rotten Tomatoes widnieje informacja, iż film pozytywnie oceniło 74% krytyków współpracujących z serwisem. [Zobacz naszą recenzję Ready Player One]

Na kanale HTC Vive opublikowano materiał przedstawiający kulisy powstawania efektów specjalnych do filmu. To właśnie twórcy tego headsetu byli oficjalnym partnerem Warner Bros. przy produkcji „Ready Player One”. Z urządzenia na planie korzystał sam reżyser, a także aktorzy, którzy z uwagi na to, że aż 90 minut obrazu zostało wygenerowane komputerowo, w wielu przypadkach zdani byli jedynie na własną wyobraźnię. Oglądając w goglach miejsce toczącej się akcji mogli lepiej wczuć się w swoje role. Niemniej podczas różnych etapów produkcji korzystano również z gogli Oculus Rift oraz okularów rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens.

HTC jest także współproducentem Ready Player One: OASIS – pakietu bezpłatnych mini-gier powiązanych z filmem „Ready Player One”.

Akcja „Ready Player One” rozgrywa się w roku 2045 w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu jakiego dotąd nie znano. Wszechogarniająca bieda i głód sprawiają, że duża część ludzi ucieka od rzeczywistości spędzając czas w globalnym wirtualnym świecie o nazwie OASIS, symulującym wszystko czego potrzebuje pogrążone w kryzysie społeczeństwo.

Bohaterem powieści jest osiemnastoletni Wade, który w OASIS spędza cały wolny czas. Twórca VR-owego świata, ekscentryczny multimiliarder Halliday, przygotował skomplikowane zagadki związane z grami, filmami i muzyką lat 80-tych. Ich rozwiązanie ma być sowicie wynagrodzone, dlatego też gdy Wade wpada na trop i rozwiązuje pierwszą z nich, jego życiu w prawdziwym świecie zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo.

„Ready Player One” w polskich kinach wyświetlany jest pod nazwą „Player One”.