Pojawił się pierwszy materiał, na którym możemy zobaczyć w akcji kontrolery ruchowe dedykowane platformie Windows Mixed Reality.

Sean Ong, deweloper pracujący na aplikacjami dla gogli z serii Windows Mixed Reality, opublikował na swoim kanale wideo-recenzję kontrolerów ruchowych dedykowanych platformie wirtualnej rzeczywistości Microsoftu. Urządzenia sprzedawane będą zarówno oddzielnie jak i w zestawach z headsetami.

Wizualnie kontroler Microsoftu przypomina mieszankę Oculus Touch oraz kontrolera HTC Vive. Podobnie jak produkty konkurencji zaoferuje pełne sześć stopni swobody, lecz jego śledzenie w przestrzeni nie będzie uzależnione od zewnętrznych czujników, takich jak stacje bazowe SteamVR czy sensory Oculusa.

Jak wiadomo windowsowskie headsety wyposażone zostały w dwie kamerki odpowiedzialne za tracking w tzw. technologii typu ‚inside-out’. Będą one także odpowiedzialne za śledzenie kontrolerów, o ile znajdą się one w zasięgu naszego wzroku. W związku z tym, że czasami może się tak zdarzyć taka sytuacja (np. strzelanie z łuku), w przyszłości ma być możliwe rozszerzenie zasięgu śledzenia poprzez dodatkowe czujniki. Niemniej jednak nawet w takim przypadku urządzenie nadal będzie śledzone, choć w ograniczonym zakresie.

Zaprezentowane po raz pierwszy w maju kontrolery są jedynie projektem referencyjnym, a nie produktem samym w sobie.

„Kontroler ruchu jest projektem referencyjnym. Myślę, że jest to ważne rozróżnienie. Nie jest to produkt brandowany logiem Microsoftu, jest on dostępny dla każdego z naszych partnerów tworzących headsety Windows Mixed Reality”.

Oznacza to, że każda z firm współpracujących na tym polu z Microsoftem prawdopodobnie zaprojektuje własny model kontrolera. Dotychczas wydanie gogli Windows Mixed Reality potwierdziły firmy: Dell, ASUS, Acer, HP, Lenovo oraz 3Glasses.

Dell Visor Windows Mixed Reality

Na 17 października zapowiedziana została premiera headsetu o nazwie Dell Visor, który trafi do sprzedaży w dwóch wariantach. Będziemy mogli nabyć same gogle, które wyceniono na 350 dolarów, natomiast za zestaw wyposażony w dwa kontrolery ruchowe Microsoftu zapłacimy 450 dolarów.