Tajemniczy projekt Magic Leap w końcu ujrzał światło dzienne.

Magic Leap One – tak nazywać się będzie zestaw do rozszerzonej rzeczywistości tworzony przez startup, w który jakiś czas temu firma Google zainwestowała kwotę ponad pół miliarda dolarów. Projekt utrzymywany był w tajemnicy od 2014 roku, kiedy to pierwszy raz pojawiły się doniesienia na jego temat. Do dziś wiedzieliśmy jedynie, że będzie to urządzenie, które stanie w szranki z Microsoft Hololens – najpopularniejszymi obecnie okularami AR na rynku.

Zestaw zadebiutuje w 2018 roku w przeznaczonej dla deweloperów wersji „Creator Edition”. W jego skład wejdzie headset o nazwie Lightwear, posiadający 6 stopni swobody dedykowany kontroler ruchowy, oraz przenośny komputer Lightpack o wydajności zbliżonej do laptopa, który zostanie podłączony do okularów przy pomocy dwóch kabli.

Specyfikacja techniczna Magic Leap One nie została jeszcze ujawniona. Wiadomo jedynie, że urządzenie wyposażone zostanie w technologie śledzenia wzroku (eye tracking), rozpoznawania gestów i mowy, a także dźwięku przestrzennego (Soundfield Audio). Jeden z dziennikarzy, który miał okazję uczestniczyć jakiś czas temu w zamkniętym pokazie możliwości headsetu, porównuje zasięg pola widzenia (FOV) na zbliżony do obszaru zajmowanego przez kasetę VHS trzymaną na linii wzroku w do połowy wyciągniętych przed siebie dłoniach.

Na udostępnionych zdjęciach możemy zobaczyć, aż osiem kamer/sensorów wbudowanych w przednią część okularów, dzięki którym m.in. generowany jest trójwymiarowy obraz rzeczywistego otoczenia. Pozyskane w ten sposób informacje pozwolą urządzeniu zlokalizować swoje położenie, a także wyświetlać w przestrzeni różnego rodzaju obiekty 3D, które mogą wchodzić w interakcje z obiektami fizycznymi. Na oficjalnej stronie Magic Leap znajdziemy wzmiankę o cyfrowych obiektach mających pozostać w tym samym miejscu, w którym je umieścimy – „Zawieś wirtualny telewizor na ścianie nad kominkiem, a kiedy później wrócisz, telewizor będzie dokładnie tam gdzie go zostawiłeś.”

Na początku 2018 roku Magic Leap zapowiada publikację własnego SDK. Dokłada data premiery zestawu Magic Leap One Creator Edition nie została jeszcze sprecyzowana, wiadomo jedynie, iż nastąpi w przyszłym roku. Jego cena także zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.