Rok 2016 ma być rokiem wirtualnej rzeczywistości. Takie są przynajmniej założenia, zważywszy na premierę trzech najbardziej wyczekiwanych konsumenckich modeli gogli VR – Oculus Rift, HTC Vive i PlayStation VR. Tymczasem jeszcze wiele czasu minie, nim któreś z nich przebiją popularnością budżetowe gogle oparte na projekcie Cardboard. Kartonowe gogle Virtual Reality są dla większości osób nieobeznanych z technologią pierwszym headsetem, który wypróbują. Choć jakościowo odbiegają od rozwiązań przewodowych, to posiadają wiele zalet przemawiających za ich wyborem.

W ostatnim czasie w nasze ręce wpadły gogle VR polskiej produkcji – happyVR. Urządzenie w oryginalnej formie wyglądem przypomina solidnie wykonaną kartonową teczkę. Chwile później w oznaczonym miejscu rozrywamy ją i składamy według nadrukowanej wewnątrz instrukcji. Zajmuje to około 2 minut i w razie problemów można posłużyć się poniższym poradnikiem.

Teraz wystarczy uruchomić aplikację Cardboard VR, zeskanować kod QR umieszczony na dolnej części obudowy urządzenia, włożyć do środka smartfon i możemy cieszyć się wirtualną rzeczywistością. HappyVR pasuje do smartfonów o przekątnej wyświetlacza od 4,5″ do 5,5″ i tak naprawdę to właśnie od jakości i rozdzielczości wyświetlacza w dużej mierze zależeć będzie ostateczna jakość doświadczenia i poziom uzyskanej immersji.

Samo urządzenie zostało wykonane solidnie i nie wydaje się być podatne na przypadkowe uszkodzenia. Miejsce przeznaczone na telefon posiada mikrogumki zapobiegające przypadkowemu wyślizgnięciu się telefonu w przypadku przechylenia głowy, natomiast klapka zamykana jest na rzepy. Gogle wyposażone zostały w 25 mm soczewki, dwa magnesy (neodymowy-pierścieniowy i ceramiczny) pełniące role przycisku oraz programowalny tag NFC pozwalający na zautomatyzowanie niektórych opcji.

Miejsce, w którym następuje styczność gogli z twarzą użytkownika zabezpieczono dodatkową folią, co sprawia, że urządzenie tak szybko się nie zabrudzi. Ciekawie rozwiązano problem, który występuje u osób noszących okulary. HappyVR posiada oznaczone miejsca, które należy wyciąć, dzięki czemu uzyskamy więcej przestrzeni na ponadwymiarowe oprawki.

HappyVR to jedno z najtańszych rozwiązań typu Cardboard na rynku. W tej chwili zestaw VR do samodzielnego złożenia wyceniany jest na 29 zł plus koszty przesyłki. Więcej informacji można znaleźć na stronie happyvr.pl.

Lista obsługiwanych modeli:

Samsung: Galaxy S3, S3 mini, Galaxy S4, S4 mini, Galaxy S5, S5 mini, Galaxy S6, S6 mini, Galaxy Note, Galaxy Note 2, Galaxy Ace 3, Galaxy Alphaalaxy S3

Motorola: Moto X, Moto G

LG: G2, G3, G4, Optimus G

HTC: One, One (M8), One mini, One S, One X, One X+, Sensation, Butterfly 2

Nexus: Nexus 4, Nexus 5

Sony: Xperia S, Xperia SP, Xperia Z2, Xperia Z3, Xperia ZL, Xperia L, Xperia V

iPhone: 5, 5c, 5s, 6, 6+