Dzięki uprzejmości warszawskiej firmy Immersion wczoraj mieliśmy okazję przedpremierowo przetestować ich najnowszą produkcję o nazwie „Horyzont Historii”. Aplikacja powstała na zamówienie Pałacu Kultury i Nauki jest wirtualnym wehikułem czasu zaprojektowanym na gogle HTC Vive, dzięki któremu możemy zobaczyć jak wyglądała Warszawa w różnych okresach historycznych. Doświadczenie VR dostępne jest już od dziś na 30 piętrze PKiN, gdzie znajdują się stanowiska z wirtualnymi goglami, a przez pierwsze cztery dni można z niej skorzystać za darmo.

Uzbrojeni w gogle HTC Vive, słuchawki oraz kontrolery SteamVR ruszamy pełni zapału w historyczną podróż. Może to Amerykanie pierwsi dotarli na księżyc, ale to Polacy pierwsi przeniosą się w czasie, choć na razie tylko wirtualnie. Pierwsza lokacja to samouczek, w którym znajduje się wehikuł czasu. Lektor wyjaśnia nam jak sterować i poruszać się w cyfrowej krainie. Po wysłuchaniu wszystkich instrukcji, wreszcie możemy przestawić dźwignię w wehikule i ruszamy w przeszłość.

Dzięki aplikacji w dowolnej kolejności mamy okazję podejrzeć jak wyglądała Warszawa i jej okolice w XI wieku, XIV, XVI oraz 1944 roku podczas II Wojny Światowej. W każdym okresie historycznym możemy podziwiać otoczenie z wieży znajdującej się w miejscu dzisiejszego Pałacu Kultury i Nauki. Podczas gdy my podziwiamy panoramę ówczesnej okolicy, lektor opowiada nam o Warszawie, jej początkach i rozwoju oraz broni jakiej używano w poszczególnych okresach. Nareszcie lekcja historii, która poprzez ciekawą formę, trafi do każdego. Dzięki strzałkom na bieżąco odnajdujemy lokacje, o których opowiada przewodnik.

Ale lektor to nie wszystko. W „Horyzoncie Historii” udostępniono także liczne interakcje. Praktycznie wszystko co znajduje się w wieży możemy dotknąć wirtualnym kontrolerem, podnieść i obejrzeć z bliska, lub jeśli ktoś woli wyrzucić za mur. Dodatkowo w każdym okresie historycznym znajdujemy broń lub narzędzie, które także można wypróbować w wirtualnym świecie. Osobiście najbardziej mi się podobało siekanie szablą warzyw wyrzucanych z koszyka :). Jeszcze troszkę i byłaby sałatka na obiad, chociaż bez kalafiora, gdyż w błogiej nieświadomości, że może się później do czegoś przydać, wyrzuciłam go wcześniej podczas „sprzątania” wieży.

„Horyzont Historii” – lekcja VR z historii Warszawy

Dodatkowo po naciśnięciu na miniaturki znajdujące się obok wehikułu pojawia fragment drewnianego grodu jakim była Warszawa w XI wieku, a także wirtualne modele niektórych jej zabytków i okrętu wojennego. Nie ma to jak siedzieć sobie w wieży, a obok Ciebie przelatuje w powietrzu okręt wojenny z II Wojny Światowej. Takie przeżycia to tylko w wirtualnym świecie, nigdy na realu.

Drugą część pokazu składającego się na „Horyzont Historii” to stolica w obecnej formie nagrana w 360 stopniach. W kilku ujęciach można podziwiać zarówno panoramę, jak i ulice miasta oraz wnętrza Pałacu Kultury i Nauki. Nagranie wykonane jest w wysokiej jakości, nie widać na nim zarówno drona jak i kamery, linie zszycia są niewidoczne. Osoby z lękiem wysokości mogą się trochę przerazić. Widoki są naprawdę niesamowite.

Dzisiaj w Pałacu Kultury odbyła się premiera aplikacji. Przez pierwsze 4 dni, w tym w Noc Muzeów 14/15 maja, skorzystać będzie można z niej zupełnie za darmo. Doświadczenie VR udostępnione zostanie dla wszystkich chętnych (od szóstego do 13 roku życia za zgodą opiekunów), a stanowiska, gdzie można z niej skorzystać zlokalizowane będą w Holu Głównym Pałacu i na XXX piętrze PKiN.