W Częstochowie znajduje się prawdopodobnie najbardziej zaawansowany symulator przeznaczony do nauki jazdy sportowej w Polsce. Dzięki uprzejmości firmy Ragnar Simulator mieliśmy okazję przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kierowca wyścigowy.

Częstochowa, ul. Piastowska 151 to adres, który powinien zapamiętać każdy miłośnik wyścigów samochodowych. Mieszcząca się tam firma Ragnar Simulator przygotowała zaawansowane technologicznie stanowiska umożliwiające profesjonalnym kierowcom oraz zespołom wyścigowym i rajdowym szlifowanie własnych umiejętności. Korzystają z niego również amatorzy chcący obniżyć wysokie koszty treningów na prawdziwych torach.

Celem całego przedsięwzięcia jest oczywiście odwzorowanie możliwie najbardziej realistycznych doznań towarzyszących zawodowcom. Konstrukcja wyposażona została w trzy wielkie monitory i posiada większość elementów znajdujących się w profesjonalnych samochodach wyścigowych.

Układ kierowniczy, w pełni regulowane pedały umożliwiające symulację sił nacisku występujących w F1, WRC i LMP, sekwencyjna skrzynia biegów, wyścigowy fotel z pasami bezpieczeństwa, dodatkowe wyświetlacze pokazujące aktualny bieg i prędkość, różne przyciski, przełączniki… to wszystko składa się na jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, którego nie jesteśmy w stanie odtworzyć w domowych warunkach.

Radosław Turek, założyciel Ragnar Simulator, wytłumaczył nam zasady działania symulatora w taki sposób: – „Symulator Ragnar imituje takie same siły przeciążenia jak w prawdziwym samochodzie. Eelektromagnetyczne siłowniki natychmiast przekazują kierowcy komunikaty płynące z ruchu auta. Przy użyciu delikatnych wibracji i masy ciała kierowcy, symulator ponadto imituje doznania kinetyczne w postaci odpowiedniego ucisku na ramiona i nogi, czyli wpływa na napięcie szkieletowe i mięśniowe. W efekcie łączy nacisk wywierany przez masę ciała oraz impulsy wpływające na ośrodek równowagi z kinestezją, co daje najbardziej realistyczne odczucia z prowadzenia samochodu. Z kolei w pełni regulowany system ruchu, siła układu kierowniczego i pedałów oraz zaawansowane, modyfikowane przez nas oprogramowanie pozwalają dostosować symulator do każdego modelu samochodu.”

Ragnar Simulator

Twórcy „Ragnar Simulator” idą oczywiście z duchem czasu i wyposażyli stanowiska w gogle wirtualnej rzeczywistości (HTC Vive). VR-owy headset w połączeniu możliwościami symulatora to coś co osobiście trudno jest mi porównać do jakiegokolwiek innego doświadczenia związanego z technologią Virtual Reality. Zestaw daje niesamowite doznania, niemniej jednak pomimo bardzo wysokiego poziomu immersji taka forma treningu nie jest jeszcze odpowiednio atrakcyjna dla zawodowców. Największym problemem okazuje się brak precyzyjnego śledzenia ruchu rąk co w takim przypadku ma duże znaczenie.

„Podoba nam się technologia VR, dlatego stworzyliśmy stoisko do jazdy w okularach. Świetnie sprawdzają się w celach rozrywkowych i jazda w nich robi olbrzymie wrażenie na gościach Ragnar Simulator. Testowaliśmy także VR z profesjonalnymi zawodnikami w celach treningowych i w tym przypadku jest jeszcze za wcześnie na wykorzystanie pełnego potencjału VR. Problem stanowi brak widoczności ciała kierowcy, masa samych okularów oraz zbyt niska rozdzielczość ekranu przy tak dynamicznej rozgrywce. Jeśli tylko pojawi się możliwość użycia specjalnych rękawic, aby widzieć dłonie w symulacji, a przede wszystkim okulary będą lżejsze i zaczną obsługiwać rozdzielczość 4K zapewne większość kierowców będzie wybierać VR. Pole widzenia jest takie samo jak w prawdziwym aucie. W połączeniu z systemem ruchu można zapomnieć, że siedzimy w symulatorze.” – dodaje Radosław Turek.

Placówka otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych tego typu formą rozrywki, nie tylko dla profesjonalistów. Dwa stanowiska pozwalają na rozgrywkę dwóch osób w tym samym czasie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpaść większą ekipą. Można na przykład zorganizować turniej, wziąć udział w wyścigu i stoczyć bezpośrednią rywalizację. W bazie jest blisko 300 samochodów, ponad 100 torów wyścigowych z całego świata i kilkadziesiąt odcinków specjalnych.

Więcej informacji na temat symulatora znajdziecie pod adresem ragnarsimulator.com oraz na fanpage Ragnar Simulator.