Dwie firmy związane z technologią Virtual Reality dołączyły do programu akceleracyjnego Disney’a.

Co roku Disney wybiera kilka firm, które otrzymują pomoc w ramach programu akceleracyjnego wpierającego innowacyjne projekty obejmujące nowe technologie, oprogramowanie oraz rozwiązania dla branży filmowej. Tegoroczna selekcja wyłoniła dwóch przedstawicieli branży Virtual Reality.

Jednym z nich jest amerykański The Void będący właścicielem sieci VR-owych parków rozrywki. Stworzone przez nich doświadczenia opierają się na rozwiązaniach rozszerzających możliwości Virtual Reality. Polega to na tym, że wszystko co widzimy w wirtualnej rzeczywistości posiada swoje odpowiedniki w rzeczywistości. W rezultacie osoby mające okazję skorzystać z pokazu mogą wchodzić w interakcje z różnego rodzaju przedmiotami istniejącymi w obydwu rzeczywistościach. To jednak nie wszystko, bowiem autorzy instalacji odwzorowali także m.in. temperaturę powietrza oraz zapachy.

Do The Void należy m.in. znajdujący się w Salt Lake City w stanie Utah ośrodek pełniący rolę tzw. ‘beta center’, czyli miejsca, w którym testowane są nowe instalacje i technologie, a także „mixed-reality park” zlokalizowany w Dubaju. Warto wspomnieć także o nowojorskiej wystawie w Madame Tussaud, gdzie od ponad roku można wziąć udział w doświadczeniu „Ghostbusters: Dimensions”. Firma planuje w ciągu 5 lat wybudować na całym świecie 300 podobnych parków rozrywki (w tym w Polsce) wykorzystujących wspomniane rozwiązania.

Program akceleracyjny Disney’a zasili także Epic Games, studio odpowiedzialne za silnik gier Unreal Engine 4. Są oni również producentami jednej z jak dotychczas najambitniejszych gier wirtualnej rzeczywistości – Robo Recall.

Udział w programie oznacza dla w/w firm m.in. prawo do wykorzystania wizerunków postaci z filmów i animacji Disneya. Także wydaje się wielce prawdopodobne, iż w przyszłości zobaczymy instalację The Void i grę Epic Games bazujące na markach będących w posiadaniu The Walt Disney Company.

Pozostałe firmy, które dostały się do programu Disney Accelerator to: Ambidio, aXiomatic, Brit + Co, Hoodline, Kahoot, ProductionPro, ReplyYes, Samba TV oraz Savioke.