Tomáš „Frooxius” Mariančík, twórca najbardziej immersyjnego doświadczenia 2014 roku SightLine: The Chair rok temu ogłosił pracę nad projektem Neos, który pozwoli zbudować własny „metaverse”. Deweloper właśnie pochwalił się postępami, jakie udało mu się od tego czasu poczynić.

Neos będzie aplikacją skierowaną do osób, które chciałyby wspólnie budować wirtualne światy. Wspólnie oznacza w tym przypadku współpracę w czasie rzeczywistym. Czeski deweloper chciałby, żeby jego oprogramowanie było czymś w rodzaju „Dokumentów Google” do tworzenia VR-owych światów, które stanowić będzie platformę do budowania metaverse, całkowicie wewnątrz wirtualnej rzeczywistości.

Aplikacja umożliwia dowolne kształtowanie terenu, tworzenie drzew i roślinności, wznoszenie prostych budynków, a nawet manipulowanie pogodą. Poza kolejnymi usprawnieniami „Frooxius” rozważa m.in. wprowadzenie do wirtualnego świata życia, czyli stworzenie sztucznej inteligencji.

Poniżej możecie obejrzeć krótką zapowiedź opracowywanego przez niego silnika NeosVR, który póki co pozostaje ciągle w wersji Alpha.

Frooxius opublikował także ponad godzinny materiał filmowy, na którym wspólnie z kolegą znajdującym się w innym pokoju pokazuje możliwości silnika, budując pomieszczenie biurowe, m.in. z wykorzystaniem trójwymiarowych modeli stworzonych przy użyciu techniki fotogrametrii.

W tej chwili nie wiadomo nic na temat planów dotyczących daty premiery Neos.