W trakcie ubiegłotygodniowych targów CES 2016 w Las Vegas miało miejsce wydarzenie, które zapisze się w historii Virtual Reality. Twórcy wielokierunkowej bieżni Virtuix Omni zorganizowali pierwszy e-sportowy turniej rozegrany w wirtualnej rzeczywistości.

Multiplayerowe gry VR to nie nowość. Możliwość rywalizowania w trybie wieloosobowym umożliwiają już niektóre gry wspierające headsety VR, głównie wyścigi samochodowe. Tym razem mówimy o dużo pełniejszym zanurzeniu w wirtualnym świecie, bowiem bieżnia firmy Virtuix przenosi do wirtualnej rzeczywistości ruchy nóg gracza pozwalając swobodnie poruszać się w dowolnym kierunku tak, jakbyśmy robili to w rzeczywistości. Nie ulega wątpliwości, że taka forma rozrywki może już niedługo stać się częścią tzw. sportu elektronicznego, który z roku na rok bije na całym świecie kolejne rekordy popularności. Co więcej e-sport w wersji Virtual Reality wprowadzi do rozgrywki istotny czynnik każdego prawdziwego sportu – wysiłek fizyczny.

Virtuix przywiozło na CES 2016 cztery bieżnie VR oraz nową grę pisaną z myślą o Omni – wieloosobowy shooter Omni Arena. Gracze rywalizowali w wirtualnej rzeczywistości strzelając do siebie replikami broni, będącymi jednocześnie kontrolerami. Rozgrywka odbywała się przy użyciu gogli HTC Vive.

Jak twierdzi Jan Goetgeluk (Virtuix CEO), bieżnia Omni spowoduje, że prawdziwi sportowcy staną się wkrótce e-sportowcami. Zawodnicy uprawiający e-sport VR oprócz bycia dobrymi graczami, będą musieli być również sprawni i silni fizycznie. Po prostu im szybciej biegamy w rzeczywistości, tym szybciej będziemy poruszać się w grze. Twórcy bieżni planują w przyszłości nawiązać współpracę z największymi esportowymi ligami takimi jak ESL, Major League Gaming czy ESWC.

Firma Virtuix rozpoczęła w ubiegłym miesiącu wysyłkę bieżni do osób, które w 2013 roku wsparły crowdfundingowy projekt urządzenia na Kickstarterze. W ciągu kilku najbliższych miesięcy planowane jest rozesłane około 5 tysięcy egzemplarzy.

Omni zaprojektowane zostało do współpracy z różnymi headsetami VR. Oprócz HTC Vive bieżnię można używać z goglami Oculus Rifta, a w przyszłości taką możliwość otrzymają również posiadacze PlayStation VR. Po więcej na temat bieżni Virtuix Omni odsyłamy do tego miejsca.