Chernobyl VR, czyli inicjatywa gliwickiego studia The Farm 51 mająca na celu przeniesienie miejsca katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu i pobliskiego miasta Prypeć do wirtualnej rzeczywistości, to jeden z bardziej rozpoznawalnych projektów powstających na gogle wirtualnej rzeczywistości. Jego twórcy na początku marca odwiedzili stolicę Ukrainy, gdzie spotkali się m.in. z obecnym merem Kijowa – Witalijem Kliczką. Celem wizyty było nawiązanie współpracy z lokalnymi władzami, przedstawicielami fundacji wspierających ofiary katastrofy oraz potencjalnymi partnerami technologicznymi.

Co z tego wynikło? Oto co o wizycie na Ukrainie napisali twórcy aplikacji.

„Mamy przyjemność poinformować, że w dniach 03.03.2016 – 06.03.2016, podczas wizyty w Kijowie, wiceprezesi The Farm 51 – Łukasz Rosiński i Wojciech Pazdur – mieli okazję spotkać się z przedstawicielami władz, świata biznesu oraz osób związanych z katastrofą w Czarnobylu. Celem spotkań było zawiązanie współpracy przy naszym kluczowym obecnie projekcie aplikacji wirtualnej rzeczywistości – Chernobyl VR Project.

Pomysł aplikacji Chernobyl VR Project i obecnie dostępne materiały z produkcji wywołały podczas wizyty duże emocje, ponieważ dotyczą katastrofy, która jest wciąż żywa w pamięci wielu Ukraińców. Szczególnie duże znaczenie ma silny wątek edukacyjny oraz społeczny aplikacji, która będzie przedstawiała historie wielu osób związanych z katastrofą – w szczególności tzw. likwidatorów, którzy byli odpowiedzialni za neutralizację skutków katastrofy. The Farm 51 we współpracy z Fundacją „Otwarty Dialog” zorganizowało spotkania m. in. z byłym bokserem, obecnie merem Kijowa i politykiem, Dr Witalijem Kliczką, lokalnymi politykami, przedstawicielami fundacji wspierających ofiary katastrofy, ale także przedstawicielami mediów oraz potencjalnych partnerów technologicznych.

Spotkania zaowocowały zawarciem porozumienia dotyczącego wsparcia wizerunkowego Chernobyl VR Project przez Witalija Kliczkę przy użyciu wszystkich dostępnych kanałów (media społecznościowe, telewizja, prasa), udziałem mera Kijowa w oficjalnej premierze projektu w 30. rocznicę katastrofy (26.04.2016) oraz umożliwieniem premiery projektu w wybranej przez The Farm 51 lokalizacji w centrum Kijowa. Wokół premiery odbędą się również dwie konferencje – technologiczna oraz inwestycyjna w kluczowych hubach technologicznych Kijowa.

W czasie wielu ciekawych spotkań zarysowały się perspektywy szerokiej kooperacji biznesowej, również przy kolejnych projektach aplikacji wirtualnej rzeczywistości. Szczególnie interesujące są dla nas wątki związane z turystyką oraz edukacją świata na temat wydarzeń mających miejsce w ostatnim czasie na Ukrainie.

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie gliwickiego studia The Farm 51, które łączy świat wirtualnej rzeczywistości ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka i wirtualne muzeum Czarnobyla i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, takie jak Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR oraz mobilne, takie jak Samsung Gear VR. Zespół The Farm 51 kilkukrotnie odwiedził miejsce katastrofy przygotowując projekt i zbierając materiały wizualne. Chernobyl VR Project to niepowtarzalne połączenie wszystkich dostępnych dziś form kreowania wirtualnej rzeczywistości – interaktywnego filmu stereoskopowego, zdjęć 360 czy typowej aplikacji 3D zbliżonej jakością doznań do gier komputerowych. Projekt powstaje przy użyciu technologii Reality 51, która zapewnia maksymalne przeniesienie rzeczywistości do świata wirtualnego.”

Więcej informacji znajdziecie na stronach Chernobyl VR Project oraz Reality 51.