Studio CCP Games, które możecie kojarzyć z symulatora kosmicznego EVE: Valkyrie wydanego na topowe gogle wirtualnej rzeczywistości, zapowiedziało swoją kolejną VR-ową produkcję. Będzie nią gra pt. Sparc, którą jej twórcy wolą nazywać raczej „prawdziwym sportem” niż „grą sportową”.

„Wirtualny Sport. Prawdziwa Rywalizacja” – to tytuł zwiastuna futurystycznej sportowej gry VR zapowiedzianej podczas GDC 2017 przez islandzkie studio CCP Games. Produkcja o nazwie Sparc podobnie jak poprzednia gra tej ekipy – EVE: Valkyrie – projektowana jest od samego początku z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości oraz współpracujących z nimi kontrolerach ruchowych.

Sparc nazywany jest przez twórców prawdziwym sportem, bowiem aby osiągnąć w grze mistrzostwo gracz będzie musiał się sporo nagimnastykować. W rozgrywce przypominającej grę w dwa ognie wezmą udział dwie osoby, która staną naprzeciw siebie w specjalnej futurystycznej arenie w kształcie długiego korytarza. Zadaniem gracza będzie trafienie piłką w rywala i jednocześnie unikanie piłek lecących w jego stronę. Te będą mogły się odbijać od ścian, sufitu i podłoża rykoszetem, co znacznie utrudni obronę.

Autorzy Sparc zrezygnowali z możliwości poruszania się po wirtualnej arenie, dlatego też główną rolę w zwycięstwie odegrają uniki. Nie będzie także możliwości celowania w nogi, ponieważ reprezentujące graczy awatary zbudowane zostały z samej głowy i korpusu.

Gra powstaje na silniku Unreal Engine 4. Oprócz multiplayera znajdziemy w niej także tryb dla jednego gracza, a także funkcje społecznościowe – rozgrywkom z perspektywy widza będą mogli przyglądać się inni gracze.

Pierwsze informacje o Sparc ujawniono już kwietniu ubiegłego roku. Hilmar Veigar Pétursson (CCP Games CEO) podczas zapowiadania występującej wówczas pod nazwą Project Arena gry wyraził nadzieję, że stanie się ona wkrótce pełnoprawnym sportem elektronicznym, a nawet pójdzie krok dalej. Nad klasycznym e-sportem uzyska przewagę tego, iż będzie prawdziwym sportem wymagającym aktywności fizycznej – tzw. VR-sportem.

Sparc zostanie wydany zarówno na konsolowe gogle Sony PlayStation VR jak i na PC-owe HTC Vive i Oculus Rift. Tytuł powinien zadebiutować jeszcze w tym roku.

Nie jest to jedyna powstająca tego typu gra. Hyper VR – studio należące do polskiego producenta gamingowych laptopów Hyperbook – pracuje od jakiegoś czasu nad własną VR-ową grą e-sportową o nazwie Hyper Arena.