Pimax 8K

Kickstarterowa zbiórka na gogle Pimax 8K zakończona dużym sukcesem.

Zakończyła się zbiórka na Kickstarterze na gogle wirtualnej rzeczywistości Pimax 8K. Jego twórcom ostatecznie udało się uzbierać kwotę przekraczającą 4,2 miliona dolarów, bijąc tym samym rekord w kategorii projektów VR ustanowiony w 2012 roku przez pierwszą deweloperską wersję gogli Oculus Rift (DK1).

Sukces chińskiej firmy Pimax wynika z wyjątkowo wysokich parametrów headsetu znacząco odbiegających od podobnych urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 / 90Hz oraz soczewkami pozwalającymi na oglądanie wirtualnej rzeczywistości w 200 stopniach. Dla porównania konsumenckie wersje gogli Oculus Rift oraz HTC Vive posiadają wyświetlacze o rozdzielczości 2x 1080×1200 / 90Hz, przy czym zasięg pola widzenia wynosi jednie około 110 stopni.

Co ciekawe gogle Pimaxa rozbudujemy o dodatkowe moduły. Część z nich będzie można dokupić, część dostaną osoby wspierające zbiórkę. Każdy kto zdecydował się wesprzeć projekt otrzyma za darmo m.in. moduł eye-tracking pozwalający śledzić ruchy gałek ocznych użytkownika gogli, a także kupon o wartości 100 dolarów na bezprzewodowy gadżet w stylu TPCast pozwalający na połączenie gogli z PC pomijając okablowanie.

Do headsetu będzie można podpiąć także m.in. wentylator, moduł zapachowy, moduł umożliwiający precyzyjne śledzenie ruchów dłoni, stacje bazowe SteamVR Lighthouse, a także opcjonalny pasek podtrzymujący gogle na głowie wyposażony w zintegrowany system audio.

Chińczycy wyprodukują także Pimax 5K, mniej zaawansowaną wersję headsetu, która prawdopodobnie nie trafi do publicznej sprzedaży. Model ten charakteryzuje się podwójnym wyświetlaczem CLPL (LED) o rozdzielczości 2560×1440, posiada jednak taki sam FOV (200 stopni) i odświeżanie (90Hz).

Dostawa pierwszych egzemplarzy gogli Pimax 8K i 5K zaplanowana została na styczeń przyszłego roku. W tej chwili nie wiadomo kiedy model 8k pojawi się w regularnej sprzedaży oraz ile wyniesie jego cena.