Studio Insomniac znane dotychczas głównie z popularnej serii gier „Ratchet & Clank” na konsole PlayStation, ogłosiło dziś dwie nowe ekskluzywne gry VR, które pojawią się na platformie Oculus Rift. Amerykanie już w zeszłym roku zapowiedzieli inną grę na wyłączność Oculusa – Edge of Nowhere.

Amerykanie, którzy oprócz 11-częściowej serii „Ratchet & Clank” w swoim portfolio mają także „Sunset Overdrive” oraz serię „Resistance” prawdopodobnie zwietrzyli szansę wybicia się z rynku konsolowego na kolejne platformy. Ich następną mają być gogle wirtualnej rzeczywistości, tyle tylko że konkretnego producenta. Mowa o headsecie Oculus Rift, którego producenci stanęli ostatnio w ogniu krytyki, w związku z prowadzoną przez nich polityką ograniczania funkcjonalności niektórych gier VR tylko i wyłącznie do własnej platformy (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Feral Rites

Pierwszą z zapowiedzianych gier jest Feral Rites – trzecioosobowa przygodówka z gatunku „adventure brawler” będąca eksploracyjną bijatyką z otwartym światem inspirowaną „Ocarina of Time”. W trakcie rozgrywki wcielimy się w postać bohatera próbującego pomścić brutalną śmierć swojego ojca i ukochanego wodza wioski lokalnego plemienia zamieszkującego mistyczną wyspę. Jego misją będzie przeprawa przez dżunglę oraz ruiny świątyń, w trakcie której nastąpi stopniowa przemiana protagonisty w dziką bestię.

Specjalne zdolności możliwe do nabycia w trakcie wyprawy wykorzystamy w systemie walki porównywanym przez twórców Feral Rites do mechaniki znanej z gry „God of War”. Sterowanie w grze odbywać się będzie przy pomocy dołączanego do zestawu z Oculusem gamepada Xbox One. Feral Rites zadebiutuje tegoroczną jesienią.


The Unspoken

Drugą z nowości jest gra wykorzystująca zapowiadane na drugą połowę tego roku, dedykowane Riftowi kontrolery wirtualnej rzeczywistości Oculus Touch. W The Unspoken posłużą one do rzucania czarów, bowiem zadaniem gracza będzie toczenie magicznych pojedynków w systemie Player vs Player. Rzucanie zaklęć jak i manipulowanie środowiskiem gry odbywać się będzie za pomocą wykonywanych gestów.

Autorzy obiecują ponad 25 unikalnych czarów, przywoływanie potworów i golemów wykonujących rozkazy, obronę przy pomocy tarczy oraz różnorodne areny, na których odbywać się będą pojedynki. W postać maga wcielimy się prawdopodobnie w listopadzie.


Edge of Nowhere

Jest jeszcze jedna gra dedykowana wirtualnej rzeczywistości, którą Insomniac Games zapowiedziało w czerwcu zeszłego roku podczas konferencji Oculusa „Step Into the Rift”. Edge of Nowhere to przygodówka z widokiem zza postaci głównego bohatera. Fabuła gry rozgrywać się będzie na Antarktydzie, gdzie poznamy losy pewnej ekspedycji ratunkowej.

Gra zadebiutuje jako pierwsza i powinna pojawić się w Oculus Store w dniu 6 czerwca.