W sierpniu pisaliśmy o holenderskiej firmie Manus Machina, która pracuje nad stworzeniem bezprzewodowej, elastycznej i wyposażonej w czujniki palców rękawicy VR, przeznaczonej do pracy ze wszystkimi obecnymi na rynku goglami wirtualnej rzeczywistości. Jak się okazuje Manus VR doskonale uzupełnia możliwości platformy SteamVR Lighthouse.

Jak możecie zobaczyć na poniższym filmiku rękawica połączona z kontrolerami SteamVR precyzyjnie przenosi ruchy palców i dłoni do wirtualnej rzeczywistości. W doświadczeniu wykorzystano system śledzenia ruchu gracza Lighthouse należący tak samo jak gogle HTC Vive do ekosystemu Valve.

Rękawica Manus VR precyzyjnie śledzi wszelkie ruchy dłoni użytkownika. Precyzyjność oznacza w tym przypadku także śledzenie każdego z palców osobno, a to za sprawą czujników zgięcia, które zostały umieszczone na wszystkich palcach. Manus zawiera także inne czujniki pomiarowe śledzące rotację i odchylenia urządzenia, osiągając w sumie aż dziewięć stopni swobody.

Manus wspierać będzie indywidualne rozwiązania opracowywane przez twórców gogli. Oznacza to np. współpracę z trackingiem Oculusa i systemem Lighthouse dla HTC Vive. Na razie potwierdzona została integracja z Open Source Virtual Reality (OSVR), inicjatywą gogli wirtualnej rzeczywistości opartych na idei otwartej licencji. Urządzenie świetnie radzi sobie także z mobilnymi goglami Samsung Gear VR, które w największym stopniu wykorzystują bezprzewodowość Manusa.

Na oficjalnej stronie Manus Machina dostępna jest w przedsprzedaży deweloperska wersja rękawicy, jednakże na razie nie znana jest jej cena, bowiem formularz pozwala jedynie na rejestrację.