Zaledwie 7 dni zajęło firmie Quantum Bakery zebranie na Kickstarterze 75 tysięcy dolarów, które przeznaczy na projekt składanych kieszonkowych gogli Figment VR dla iPhone’ów. Taka kwota oznacza, że pomysłodawcy tego minimalistycznego headsetu na półtora miesiąca przed końcem zbiórki osiągnęli postawione przez siebie cele.

Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim mobilnością. Co prawda idea tanich, kartonowych gogli VR już sama w sobie posiada duży pierwiastek mobilności, to jednak tradycyjnych Cardboardów nie da się schować do kieszeni. Figment VR taką możliwość posiada. Po złożeniu zestaw jest jedynie o 28% grubszy niż sam telefon.

Konstrukcja jest po prostu bardziej zaawansowanym etui do smartfona, wyposażonym w soczewki do oglądania aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości. Obudowę możemy w kilka sekund przekształcić w gogle VR i za chwilę z podobną łatwością złożyć i włożyć do kieszeni lub bez jej zdejmowania korzystać z podstawowych możliwości telefonu. Urządzenie wykonano z plastiku jednak autorzy projektu zapewniają o jego trwałości bowiem cały mechanizm Figment VR wzmocniono przy pomocy aluminium. Co ciekawe, etui może również pełnić rolę podstawki.

Na razie Figment VR współpracować będzie z modelami: iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 6 Plus, a także iPhone 6S Plus. W związku z sukcesem zbiórki istnieje duża szansa, że wkrótce zobaczymy kolejne wersje etui dopasowane do innych smartfonów.

Gogle można wciąż zamówić na Kickstarterze w cenie 55$ jednak z czasem kwota ta ma wzrosnąć do 79$. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli autorów, darczyńcy otrzymają swoje obudowy w marcu przyszłego roku.