Znacznie wyższa rozdzielczość, poprawiona optyka, nowy system mocowania na głowie, SteamVR Tracking 2.0… – tak w skrócie prezentuje się następca HTC Vive.

Firma HTC zapowiedziała podczas konferencji prasowej poprzedzającej targi CES 2018 nową wersję gogli HTC Vive. Urządzenie o nazwie Vive Pro kierowane będzie do konsumentów premium oraz klientów biznesowych. Co o nim wiemy?

Wygląd

HTC Vive Pro z wyglądu przypomina swojego poprzednika, jednak w przeciwieństwie do szarego HTC Vive 1.0, do sprzedaży trafi w granatowym kolorze. Na przedniej części obudowy znajdziemy tym razem nie jedną, a dwie kamerki, prawdopodobnie dedykowane doświadczeniom rozszerzonej rzeczywistości (AR), niemniej firma nie ujawniła szczegółów na temat ich możliwości.

Rozdzielczość i optyka

Przeprowadzający demonstrację nowego headsetu Daniel O’Brien (General Manager w HTC Vive) powiedział, iż 89% użytkowników gogli HTC przykłada bardzo dużą wagę do rozdzielczości ekranu. W związku z tym Vive Pro posiadać będzie wyświetlacz (AMOLED) o rozdzielczości 2880 x 1600 px (615 PPI).

Dotychczas sprzedawana wersja gogli charakteryzuje się ekranem o rozdzielczości 2160 x 1200 px, więc co za tym idzie, w nowym modelu liczba pikseli zwiększy się aż o 78%, a współczynnik PPI (liczba pikseli przypadająca na cal długości) o 37%. Udoskonalenia doczekały się także soczewki.

Mocowanie na głowie

Wersja Pro wyposażona została w nowy pasek podtrzymującyego gogle na głowie. Jak ujawnił O’Brien został on zaprojektowany na nowo. Celem było przede wszystkim lepsze zbalansowanie środka ciężkości headsetu. Urządzenie ma być teraz także bardziej przyjazne dla osób noszących okulary korekcyjne oraz lepiej dopasowywać się do różnych kształtów twarzy. Nowy pasek, podobnie jak sprzedawany od jakiegoś czasu Vive Deluxe Audio Strap, wyposażony został w słuchawki.

Tracking

HTC Vive Pro trafią do sprzedaży ze stacjami bazowymi SteamVR nowej generacji. Będą one wstecznie kompatybilne z obecnie dołączanymi do zestawu „latarniami”.

Co najbardziej imponujące, zasięg śledzenia w wersji 2.0 rozszerzy się do obszaru 10 x 10 metrów (dotychczas 4,5 x 4,5 m).

Bezprzewodowość

Zaprezentowano także bezprzewodowy adapter pozwalający pozbyć się okablowania łączącego gogle z komputerem. Wyprofilowane w kształcie litery „T” urządzenie pracować będzie w paśmie 60GHz z wykorzystaniem dostarczonej przez firmę Intel technologii WiGig. Premiery akcesorium możemy spodziewać się latem.

Data premiery HTC Vive Pro

HTC Vive Pro trafi do sprzedaży w jeszcze w tym kwartale. Będzie jednak sprzedawany samodzielnie, bez nowych stacji bazowych i kontrolerów. Te zadebiutują w dalszej części tego roku. Gdy już tak się stanie będziemy mogli kupić także i pełny zestaw. Równocześnie nadal będzie można nabyć VR-owy zestaw wypuszczony przez HTC w 2016 roku.

Cena HTC Vive Pro

Firma HTC nie ujawniła jeszcze ceny w jakiej sprzedawany będzie udoskonalony Vive.