Samsung Gear VR
Samsung Gear VR

Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy o spekulacjach dotyczących zainteresowania Samsunga światem „virtual reality”. Dziś mamy już tego potwierdzenie wraz ze zdjęciem nowego urządzenia, które udostępnił portal SamMobile – specjalizujący się w informacjach na temat urządzeń mobilnych Samsunga. W zeszłym miesiącu firma zastrzegła w amerykańskim urzędzie patentowym znak towarowy Gear VR i tak właśnie będzie nazywać się koreański produkt.

Zasada działania urządzenia jest podobna jak w przypadku Google Cardboard i opierać się będzie na montażu (port USB 3.0) własnego telefonu wewnątrz gogli, który posłuży jako ekran. Oprócz tego wykorzystywać będzie jego czujniki (żyroskop, akcelerometr) a także moc obliczeniową (procesor, pamięć RAM, układ graficzny). Jak można było się spodziewać, Gear VR będzie współpracować wyłącznie ze smartfonami Samsunga. Ciekawostką, której nie posiada na razie konkurencja jest specjalny przycisk, dzięki któremu błyskawicznie przełączymy widok na obraz z kamery smartfona. Pozwoli to w każdej chwili rozejrzeć się po pomieszczeniu, w którym obecnie przebywamy, bez konieczności zdejmowania gogli.

Dowiedzieliśmy się również, że oprogramowanie Gear VR powstaje przy ścisłej współpracy z firmą Oculus VR, twórcami zapowiadanego na koniec przyszłego roku Oculus Rifta. W planach jest także specjalny dział w sklepie Samsunga, w którym znajdziemy dedykowane dla gogli aplikacje. Gear VR ma zostać oficjalnie zaprezentowane we wrześniu na targach IFA w Berlinie, gdzie być może dowiemy się czegoś więcej na temat premiery urządzenia. Także we wrześniu ma zostać udostępniony pakiet SDK dla deweloperów.