25 godzin – tyle wynosi oficjalny rekord Guinnessa w nieprzerywalnym przebywaniu w wirtualnej rzeczywistości. Ustanowił go Derek Westerman, który co ciekawe nie miał nigdy wcześniej kontaktu z technologią Virtual Reality. Osiągniecie takiego wyniku nie przyszło mu łatwo.

Derek, który na co dzień nagrywa dla kanału Super Deluxe, w trakcie próby ustanowienia rekordu korzystał z gogli HTC Vive oraz w związku z regułami Guinnessa, zaledwie z jednej aplikacji VR – Tilt Brush. Oprogramowanie umożliwia intuicyjne malowanie, rysowanie i rzeźbienie w przestrzeni 3D za pomocą headsetu i kontrolera VR.

W trakcie 25-godzin Westerman nawet na chwilę nie ściągnął gogli z głowy, także wtedy gdy jadł czy korzystał z toalety. Początkowo nic nie wskazywało problemów z ukończeniem próby, jednak z czasem zachwyt nową technologią przeobraził się u Dereka w uczucie znudzenia, zapewne spowodowane przebywaniem ciągle w tym samym wirtualnym miejscu (aplikacja Tilt Brush jest określana przez niektórych jako „Paint VR”). Około 17 godziny eksperymentu jego stan pogorszył się na tyle, że zwymiotował. Udało mu się jednak dokończyć próbę i został oficjalnym rekordzistą Guinnessa. Poniżej wideo-relacja z próby bicia rekordu.

Westerman po zakończeniu próby przyznał, że gdy zdjął gogle miał problemy z odróżnieniem rzeczywistości i ciągłe wrażenie znajdowania się w tej wirtualnej. Powiedział także, że coraz więcej ludzi spędzać będzie w wirtualnej rzeczywistości coraz więcej czasu, dlatego też chciał być częścią początku narodzin tego procesu.

25 godzin to niezły wynik, ale nieoficjalnym rekordzistą przebywania w VR obecnie wydaje się być Thorsten Wiedemann – założyciel i dyrektor artystyczny niemieckiego festiwalu A MAZE. Na początku stycznia przeprowadził on eksperyment „Disconnected”, który zakładał 48-godzinne odcięcie od świata rzeczywistego. Performer spędził pełne dwa dni w deweloperskiej wersji gogli HTC Vive, podczas których testował różnego rodzaju dema technologiczne. W trakcie eksperymentu przeznaczył 2,5 godziny dziennie na sen, jednak nawet wtedy gogle VR miał założone na głowę, a na ekranie wyświetlał się obraz nocnych krajobrazów. Więcej na temat tego wydarzenia pisaliśmy w tym miejscu.