Valve ujawnia nowy prototyp kontrolerów ruchowych „Knuckles”.

Firma Valve poinformowała o rozpoczęciu wysyłki do deweloperów drugiej generacji kontrolerów ruchowych znanych jako „Knuckles”. Nowy prototyp został wzbogacony o nowe funkcje i udoskonalenia.

Właściciel platformy Steam pierwszy prototyp kontrolera dedykowanego platformie SteamVR ujawnił w październiku 2016 roku. „Knuckles” charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie musimy go trzymać. Urządzenie potrafi określić czy nasza dłoń jest zaciśnięta czy wyprostowana, a także stany pośrednie, dlatego też możliwe jest rzucanie cyfrowymi obiektami, które zostanie odwzorowane w wirtualnej rzeczywistości niemal idealnie. Kontroler Valve będzie w stanie w pewnym zakresie określić również pozycję poszczególnych palców bowiem wyposażono go w czujniki pojemnościowe.

W drugiej generacji „Knuckles” (Knuckles EV2) dodano znaną z klasycznych gamepadów, a także występującą w kontrolerach Oculus Touch gałkę analogową. Zmieniła się również  konstrukcja urządzenia, która ma być teraz bardziej ergonomiczna. Jego rękojeść została przeprojektowana tak, aby była bardziej wygodna dla szerszego zakresu rozmiarów dłoni. Pomoże w tym też nowy pasek wykonany z łatwego w czyszczeniu materiału antybakteryjnego.

Twórcy rozwiązania chwalą się ponadto nowymi sensorami umożliwiającymi nowe rodzaje interakcji. Mowa tu o umieszczonych pod przyciskami czujnikach siły, które używane w połączeniu z czujnikami pojemnościowymi zwiększają ich dokładność. Dzięki współpracy sensorów możemy wykryć pełny zakres pozycji ręki – od całkowicie otwartej, poprzez lekkie trzymanie kontrolera, aż do pełnego chwytu. Pomaga to zrozumieć zamiar użytkownika i sprawia, że podnoszenie różnego rodzaju przedmiotów i rzucanie nimi wydaje się jeszcze bardziej realistyczne niż dotychczas.

Możliwości nowego prototypu zaprezentowano na poniższych materiałach wideo:

Valve udostępniło programistom również nowe demo technologiczne o nazwie Moondust.

Na tę chwilę nie ma żadnych informacji na temat tego kiedy konsumencka wersja kontrolerów Knuckles trafi do publicznej sprzedaży.