Twórcy platformy Steam zaktualizowali aplikację startową SteamVR, która od teraz wygląda jak… dom. Co więcej zaprosimy do niego naszych znajomych.

Valve zaktualizowało interfejs SteamVR pozwalający na uruchomienie gier znajdujących się na platformie Steam z poziomu wirtualnej rzeczywistości. Aplikacja zmieniła się nie do poznania zyskując m.in. funkcje społecznościowe.

SteamVR Home ma być doświadczeniem startowym, od którego użytkownik gogli każdorazowo rozpocznie swoją VR-ową sesję. Na początek zostajemy przeniesieni do wirtualnego domu wyposażonego w wielki ekran kinowy, kilka mebli i przedmiotów oraz taras, z którego rozpościera się widok na najbliższą „okolicę”. Reprezentowana jest ona za pomocą 360-zdjęcia/tła, które można pobierać z Warsztatu Steam. Dzięki temu w kilka chwil sprawimy, że dom zmieni otoczenie na centrum Gotham City, stanie pośrodku scenerii z gry Wiedźmin 3 lub miasta Diamond City z Fallout 4.

Nasze VR-owe mieszkanie możemy dowolnie meblować spośród dostępnych przedmiotów, aczkolwiek nie są one w tej chwili w żaden sposób interaktywne. Z wyjątkiem narzędzia malarskiego, dzięki któremu uzyskujemy namiastkę aplikacji Tilt Brush pozwalającą tworzyć proste malunki w przestrzeni 3D. Wspomniany wcześniej wielki ekran pozwala obecnie jedynie wyświetlać listę dostępnych w naszej bibliotece tytułów oraz oglądać prace graficzne użytkowników cyfrowego sklepu Valve.

Tym co ma przyciągnąć graczy na dłużej są funkcje społecznościowe. Oprócz możliwości spotkania się w „mieszkaniu” z przyjaciółmi i wykonywania wspólnych rysunków, możemy także wyjść z nimi poza dom i zwiedzać inne dostępne w zasobach Warsztatu wirtualne środowiska. Może to być np. wycieczka po biurze Valve, którego wnętrze zostało wykonane w technice fotogrametrii, lecz równie dobrze powierzchnia Marsa.

Funkcjonalność SteamVR Home pozostawia w tej chwili jeszcze wiele do życzenia. Jest to jednak wersja beta, która będzie rozwijania m.in. przez użytkowników platformy, którzy już teraz mogą udostępniać w Warsztacie SteamVR m.in. własne tła, środowiska, a wkrótce także i dowolne przedmioty.

Aby uruchomić SteamVR Home należy wybrać we właściwościach aplikacji wersję SteamVR Beta Update.