Zaprezentowano trzeci prototyp kontrolerów ruchowych „Knuckles”.

W czerwcu firma Valve ujawniła drugą generację prototypu kontrolerów ruchowych „Knuckles” znanego jako EV2. Zaledwie trzy miesiące później zaprezentowano model EV3, który względem poprzednika doczekał się kilku usprawnień.

Właściciel platformy Steam pierwszy prototyp kontrolera dedykowanego platformie SteamVR ujawnił w październiku 2016 roku. „Knuckles” charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie musimy go trzymać. Urządzenie potrafi określić czy nasza dłoń jest zaciśnięta czy wyprostowana, a także stany pośrednie, dlatego też możliwe jest rzucanie cyfrowymi obiektami, które zostanie odwzorowane w wirtualnej rzeczywistości niemal idealnie. Kontroler Valve będzie w stanie w pewnym zakresie określić również pozycję poszczególnych palców bowiem wyposażono go w czujniki pojemnościowe.

W drugiej generacji kontrolera m.in. dodano znaną z klasycznych gamepadów, a także występującą w kontrolerach Oculus Touch gałkę analogową. Zmieniła się również konstrukcja urządzenia. Usprawnienia, które znalazły się w EV3 nie są już tak znaczące i dotyczą głównie ergonomii. Przede wszystkim jednak wydłużono żywotność akumulatora o 2 godziny w związku z czym gracze będą mogli korzystać z kontrolerów przez 7-8 godzin na jednym ładowaniu.

Według Valve deweloperzy otrzymali dotychczas „setki” dev-kitów EV2, ale w przypadku EV3 firma planuje wyprodukować ich „znacznie większe ilości”. Wciąż nie wiadomo kiedy zadebiutuje konsumencka wersja kontrolerów „Knuckles”.