Twórcy platformy Steam wystartowali z nową usługą umożliwiającą oglądanie VR-owych treści zrealizowanych w technologii 360º w jakości do 12K.

Valve we współpracy z firmami Pixvana oraz Akamai uruchomiło wersję beta Steam 360 Video. Usługa opiera się na technologii adaptacyjnego streamingu i pozwala oglądać w goglach wirtualnej rzeczywistości materiały 360-stopni w 12K, nawet jeżeli nasze łącze internetowe teoretycznie nie pozwala na uzyskanie tak wysokiej jakości obrazu.

Aby to osiągnąć zaimplementowany został system FOVAS (Field of View Adaptive Streaming) opracowany przez Pixvane. Poza wykorzystaniem istniejących standardów kompresji wideo rozwiązanie jest w stanie pominąć dokładne strumieniowanie niewidocznej w danym momencie dla użytkownika gogli części obrazu, ograniczając w ten sposób transfer danych. Innymi słowy, w najwyższej rozdzielczości przesyłany jest tylko ten fragment sceny, na który aktualnie patrzymy.

Pixvana oferuje także własne narzędzia umożliwiające twórcom sferycznych filmów przygotowywanie, przeglądanie i kodowanie wysokiej jakości 360-stopniowych treści. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć taki materiał może być gotowy do publikacji na Steamie.

Steam 360 Video Player umożliwia w tym momencie uruchomienie kilku materiałów, zintegrowanych z technologią adaptacyjnego strumieniowania, m.in. Alien Covenant In Utero oraz LEGO Batman ‚The Batmersive Experience’. Pełną listę sferycznych produkcji znajdziecie w tym miejscu. Są one kompatybilne zarówno z goglami HTC Vive, jak i Oculus Rift oraz OSVR.