W tym tygodniu premiera Virtual Desktop na Oculus Go i Gear VR.

Wkrótce pojawi się specjalna wersja aplikacji Virtual Desktop, przeznaczona dla osób korzystających z mobilnych gogli Oculus Go i Samsung Gear VR. Oprogramowanie, które dotychczas zostało wydane jedynie ze wsparciem urządzeń stacjonarnych, pozwala przenieść pulpit systemu Windows z płaskiego monitora do wirtualnej rzeczywistości. Teraz będą to mogli zrobić również użytkownicy headsetów bezprzewodowych.

Ponieważ wspomnianych gogli nie możemy fizycznie podłączyć do komputera, widok pulpitu przesyłany będzie strumieniowo przez Wi-Fi. Twórca aplikacji – Guy Godin – opublikował na swoim kanale zwiastun wersji mobilnej Virtual Desktop, na którym możemy zapoznać się z jej głównymi funkcjami.

Dzięki aplikacjom takim jak Virtual Desktop możemy wyświetlić na okularach VR praktycznie wszystko to co jesteśmy w stanie uruchomić na tradycyjnym pulpicie. Przeglądarka internetowa, tradycyjne gry 2D czy programy takie jak Photoshop wyświetlane są na wielkim wirtualnym pulpicie umieszczonym w przestrzeni centralnie przed nami.

Uruchamiając Virtual Desktop zostaniesz przeniesiony do jednej z kilku zaimplementowanych przez twórców lokacji. Może to być motyw międzygwiezdnej przestrzeni, ale również możemy zdecydować się na całkowite zaciemnienie otoczenia. Dla osób zainteresowanych oglądaniem filmów w wirtualnej rzeczywistości przygotowano pokój z kinem domowym. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość włączenia przezroczystości tła pulpitu lub całkowite jego wyeliminowanie. Dzięki temu można osiągnąć efekt ikon i elementów systemu wtapiających się w gwieździstą przestrzeń.

Virtual Desktop trafi do mobilnego Oculus Store jeszcze w tym tygodniu gdzie sprzedawany będzie w cenie 10 dolarów. Twórca aplikacji zapowiedział przy okazji wersję dedykowaną samodzielnym goglom Oculus Quest, która zostanie wydana wiosną przyszłego roku, w dniu premiery urządzania.