Ruszyły targi Poznań Game Arena 2017. W tym roku na odwiedzających PGA ponownie czeka wiele VR-owych atrakcji.

W piątek rozpoczęła się kolejna edycja Poznań Game Arena – największych targów gier komputerowych w Polsce. Tegoroczna impreza zgromadziła największą w swojej historii liczbę wystawców, wśród których ponownie nie zabrakło producentów gogli i gier wirtualnej rzeczywistości. Ponadto po raz pierwszy pojawiła się rzeczywistość rozszerzona (AR).

Gogle VR

Podobnie jak przed rokiem jednym z wystawców jest firma Samsung. Na ich stoiskach można przetestować najnowszą, odświeżoną wersję mobilnych gogli Gear VR wraz z dedykowanym kontrolerem ruchowym. Urządzenie prezentowane jest w połączeniu z Samsungiem Galaxy S8, dzięki czemu goście PGA 2017 mogą zobaczyć jak prezentuje się w chwili obecnej najwyższej jakości dostępny w sklepach „mobilny VR”.

Gear VR znajdziecie również na stoisku sieci telefonii komórkowej Play, która przygotowała także dwa doświadczenia wykorzystujące gogle HTC Vive. Jedno z nich – „strzelanka na szynach” – wymaga podwieszonego, bujanego siedziska, natomiast drugie przetestuje u gracza lęk wysokości.

Star Wars: Jedi Challenges

Zawiodły niestety AR-owe gogle/doświadczenie Star Wars: Jedi Challenges, o których więcej pisaliśmy jakiś czas temu w tym miejscu. Pomysł na headset jak i sama gra, w której stajemy do pojedynku na miecze świetlne przeciwko „ciemnej stronie Mocy” jest ciekawy i duże brawa dla Lenovo za próbę wprowadzenia na rynek czegoś nowego, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Z uwagi na dużą kolejkę do stoiska i tylko jeden egzemplarz urządzenia nie mogliśmy spędzić z Lenovo Mirage zbyt wiele czasu, tym niemniej AR-owy headset sprawiał wrażenie niedopracowanego. Głównie ze względu na problemy z trackingiem miecza, który bardzo często się rozkalibrowywał. Sam efekt końcowy widziany przez gogle również nie zachwycił, aczkolwiek bezsprzecznie pokazał potencjał jaki drzemie w rozszerzonej rzeczywistości.

Smerfy AR na Hololens

Pozostajemy w temacie Augmented Reality. Na stoisku Unit9 przetestujecie okulary rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens. Prezentowana jest na nich AR-owa gra Smurfs: The Lost Village.

Hyperbook

Na PGA nie mogło zabraknąć producenta polskich notebooków Hyperbook, który od dłuższego czasu pracuje nad esportową grą Hyper Arena VR. Tytuł ponownie można przetestować w Poznaniu, a także przy okazji wziąć udział w turnieju.

Ponadto na stoisku firmy można po raz pierwszy zagrać w kolejną produkcję Hyperbook Studio – REGENESIS Arcade. Osadzona w futurystycznym mieście przyszłości i opierająca się na zaawansowanej fizyce gra akcji zadebiutuje w połowie listopada.

Strefa Gier Niezależnych

Jak co roku na wyróżnienie zasługuje stoisko poznańskiego studia Best Toilet Games, które tym razem zaprezentowało swoją pierwszą VR-ową grę – My Doggy VR. Jest to nic innego jak próba przeniesienia mechaniki popularnych w latach 90-tych elektronicznych zabawek Tamagotchi do środowiska Virtual Reality. Produkcja ukaże się oczywiście na mobilnych goglach (Samsung Gear VR), dzięki czemu, zgodnie z ideą firmy, rozgrywkę będziemy mogli regularnie prowadzić podczas posiedzeń w toalecie.

Tymczasem warszawskie The House of Fables przywiozło wieloosobową wersję wydanej w ubiegłym roku gry Wrath of Loki. Nam jednak bardziej do gustu przypadła ich druga produkcja o nazwie Trains VR. Jest to „casualowa gra logiczna w formie makiety kolejowej, w której gracz może spełnić swoje dziecięce marzenia nie tylko konstruując trasy pociągów, ale również wskakując na miejsce maszynisty.”

Gliwickie Carbon Studio po średnio przyjętej przez graczy Alice VR, tym razem zabrało na targi grę The Wizards, w której wcielamy się w młodego adepta magii.

Na PGA wybrało się także kilku zagranicznych deweloperów. Gruzińsko-estońskie studio StormBringer przywiozło zombie-shooter VRZ: Torment na Oculusa, rosyjska firma Fair Games prezentuje przygodową grę akcji Protocol oraz VR-owy horror Adoption, natomiast na stoisku niemieckiego Booster Space można zagrać w westernową strzelankę PvP/PvE – Duel VR.

Gogle VR znajdziecie także m.in. na stoiskach The Farm 51 (Chernobyl VR Project), Gamedust/Setapp (Overflight), CODUAR Game Studio (Foosball VR), Ovid Works (Interkosmos), Void room (Tea For God), Ski Jump VR, Fat Dog Games, Curious Element oraz w jednym z namiotów Virtual Garden, w którym prezentowane są projekty audiowizualne z pogranicza sztuki i technologii .

Poznańskie targi gier potrwają do niedzieli.

Poznań Game Arena 2017