3 marca 2024

vrhunters.pl

Portal wirtualnej rzeczywistości

Virtual Reality w przemyśle – przykłady zastosowania

3 min read

Czy VR to tylko gry? A może wirtualna rzeczywistość jest technologią jeszcze zbyt młodą, aby używać jej do poważnych zastosowań? Nic podobnego. Docierając do konkretnych przykładów użycia, można zauważyć, że na naszych oczach dokonuje się w przemyśle wirtualna rewolucja.

Wirtualna rzeczywistość jako platforma, to jeszcze nie rynek tak masowy jak rynek mobile, ale gogle podłączane do komputera, czy gogle dla smartfonów są już ogólnie rzecz biorąc dostępne zarówno dla biznesu, jak i dla konsumentów. Być może VR ogólnie jako medium nieprędko lub nigdy nie zdominuje życia człowieka jak komórki czy IoT, ale sukcesywnie i zdecydowanie zapełnia kolejne nisze, gdzie maksymalny poziom immersji jest najwyższą wartością.

Jak VR wspomaga procesy w przemyśle?

Decydenci w zakresie nowych technologii w firmach przemysłowych działają pragmatycznie. Poszukuje się rozwiązań dla konkretnych problemów. Wirtualna rzeczywistość jest doskonałym narzędziem do symulacji i wizualizacji:

  • niebezpiecznych warunków
  • drogiego lub trudnego w obsłudze sprzętu
  • procesów lub danych, które trudno pokazać

Wizjonerzy mają głowy pełne pomysłów i przypadków użycia, ale efektywne wykorzystanie technologii VR, które wnosi do przemysłu wartość dodaną nie jest jeszcze powszechne. Oto kilka aplikacji, które faktycznie działają.

Wirtualna spawarka Lincoln Electric

Wirtualna spawarka to zestaw składający się z przyłbicy (gogle VR) i zestaw fizycznych narzędzi przypominających swoją formą prawdziwą spawarkę. Dzięki temu fizyczne doświadczenie uczestnika symulacji jest prawie identyczne jak w przypadku pracy na prawdziwej spawarce. Trening w wirtualnej rzeczywistości wiernie oddaje warunki operacyjne i odzwierciedla istotne aspekty pracy takie jak: pozycja ciała, kąt i pozycja uchwytu, prędkość pracy.

https://youtube.com/watch?v=O2AFd8znwuE%3Ffeature%3Doembed

Współpracując z Iowa State University, Lincoln Electric przeprowadził badania, które wykazują korzyści dla procesu szkoleniowego. Wyniki opisują mechanizm wpływu szkolenia na pamięć mięśniową i wzorce motoryczne. Dzięki wirtualnemu treningowi, kursanci uzyskują lepsze wyniki jednocześnie skracając czas procesu certyfikacji.

Wirtualny bliźniak Siemens

Badacze z Siemensa opracowali model turbiny gazowej wyświetlany w wirtualnej rzeczywistości, który wnosi nową jakość do procesu przewidywania i planowania prac serwisowych i naprawczych. Wizualizacja VR opiera się na danych odczytywanych w czasie rzeczywistym z sensorów zamontowanych na realnej turbinie wspomaganych przez system sztucznej inteligencji.

System interpretuje odczyty z czujników (temperatura spalania, szybkość rotacji) i wyświetla je w zrozumiałej dla użytkownika formie, czyli w tym przypadku temperatura poszczególnych części wyświetlona jest w postaci kolorów.

System oparty na sztucznej inteligencji dodatkowo analizuje pełny zakres odczytywanych danych i określa stopień zużycia poszczególnych elementów. W ten sposób Siemens realizuje też wizję przyszłości, w której diagnostyka i serwis skomplikowanych urządzeń działających u klienta, odbywa się zdalnie.

Trening bezpieczeństwa jazdy ciężarówkami UPS

Dla marki UPS, pod którą jeździ ponad 100 000 ciężarówek na całym świecie, trening bezpiecznej jazdy to istotny aspekt działalności. Dział IT w UPS opracował szkolenie na platformę HTC Vive, którego uczestnicy kierując ciężarówką, uczą się identyfikować zagrożenia typowe dla miejskiej ulicy. Wg scenariusza szkolenia, kursant ma reagować na bodźce wizualne i dźwiękowe werbalizując to, co uważa za niebezpieczne. Szkolenie w wirtualnej rzeczywistości ma zastąpić dotychczasową formułę opartą na urządzeniach z ekranem dotykowym.

https://youtube.com/watch?v=fypGVcmWpnU%3Ffeature%3Doembed


Autorem artykułu jest Mateusz Tokarski – projektant aplikacji wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości. Współzałożyciel Giant Lazer. Poszukuję nieoczywistych zastosowań technologii VR i AR dla przemysłu, medycyny, edukacji i handlu, kierując się przede wszystkim potencjałem i wartością dodaną, które technologia wnosi do tych branż.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.