Virtuix Omni – wielokierunkowa bieżnia

Virtuix Omni - wielokierunkowa bieżnia wirtualnej rzeczywistości
Virtuix Omni – wielokierunkowa bieżnia wirtualnej rzeczywistości (mat.prom)

Virtuix Omni to wielokierunkowa bieżnia dla gier komputerowych wirtualnej rzeczywistości tworzona przez firmę Virtuix.

Omni do imitowania chodzenia używa śliskiej platformy. Platforma wymaga specjalnego obuwia, które minimalizuje tarcie podczas chodzenia. Gracz jest odgrodzony od otoczenia specjalnym pierścieniem wokół pasa zawierającym dodatkowo pas bezpieczeństwa, podtrzymujący gracza przy ewentualnej utracie równowagi. Do sczytywania ruchów gracza służy dodatkowa zewnętrza kamerka. Urządzenie do sprzedaży ma trafić w październiku 2014 roku.

OPIS URZĄDZENIA:

Wielokierunkowa bieżnia Omni działa jak kontroler, pozwalając graczowi na swobodne poruszanie się w wirtualnym środowisku gry. Platforma Omni ma wklęsły kształt (jak misa) o ścianach wykonanych z materiału o niskim współczynniku tarcia. W zestawie mają się też znaleźć specjalne buty.

Omni jest projektowana, by używać jej razem z goglami wirtualnej rzeczywistości takimi jak Oculus Rift.

HISTORIA:

Virtuix zostało założone przez Jana Goetgeluka. Zespół Virtuix Omni spędził dwa lata projektując produkt zanim rozpoczęto akcję na Kickstarterze, by zebrać fundusze na dalszą działalność.  Firma dąży do tego, by każdy entuzjasta gier wirtualnej rzeczywistości miał jak najszybciej możliwość wypróbowania Omni. Zespół eksperymentował z połączeniem Rifta i Omni w grach takich jak Team Fortress czy Skyrim.

4 czerwca 2013 roku rozpoczęło projekt na Kickstarterze. Założyciel Oculus Rift – Palmer Luckey z góry obiecał poparcie dla projektu. Zakładano zebranie 150 000$, co osiągnięto niemal natychmiast. Ostatecznie zebrano ponad 1,1 miliona dolarów. Firma utrzymuje, że cena sprzedaży przez Kickstarter będzie znacznie niższa niż cena w sprzedaży detalicznej.  Zebrane pieniądze planuje wydać na przystosowanie prototypu Omni do masowej produkcji.

Produkcja Omni miała się rozpocząć w grudniu 2013 roku.  Wstępną datą dostarczenia urządzeń był styczeń 2014 roku, ale została opóźniona o kilka miesięcy.  Ostatecznie do teraz urządzenia nie zostały dostarczone, pomimo iż Virtux przyznaje się do sprzedaży ponad 3000 sztuk.

Bieżnia wirtualnej rzeczywistości Virtuix Omni
Bieżnia Virtuix Omni