HTC rozpoczyna wysyłkę dev-kitów Vive Focus do programistów spoza Chin.

Alvin Wang Graylin (HTC Vive China President) opublikował na Twitterze wpis, w którym poinformował o możliwości zamawiania deweloperskiej wersji samodzielnych gogli Vive Focus przez programistów spoza Chin. Zainteresowani mogą to zrobić rejestrując się na stronie Vive Developers.

Dev-kity sprzedawane są w cenie 650€, jednakże jak donosi niemiecki serwis VRODO w Europie do 4 czerwca urządzenie można zamówić z rabatem wynoszącym 200€.

Mobilne, lecz niewymagające do działania smartfona gogle wyposażone zostały m.in. w procesor Snapdragon 835, wyświetlacz 3K AMOLED o rozdzielczości 2880 x 1600 / 75 Hz, a także soczewki ze 110-stopniowym zasięgiem pola widzenia. W środku znajdziemy ponadto moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, slot na kartę MicroSD (do 2TB), wbudowane słuchawki i mikrofon oraz baterię, która powinna wytrzymać 3 godziny ciągłej pracy gogli lub tydzień trybie czuwania.

Vive Focus od gogli takich jak Samsung Gear VR czy Cardboard odróżnia także technologia trackingu. Zastosowano tu śledzenie typu „inside-out” (6DoF), które obecnie znajdziemy wyłącznie w PC-owych headsetach z serii Windows Mixed Reality. HTC opracowało własną technologię trackingu zwaną World-Scale. Dzięki wbudowanym w obudowę kamerom jest ona w stanie obliczyć pozycję użytkownika gogli na podstawie obrazu otoczenia. Dołączony do zestawu kontroler ruchowy przypominający rozwiązania dedykowane mniej zaawansowanym mobilnym goglom, nie jest śledzony w tym trybie, więc jego możliwości są ograniczone do trzech stopni swobody (3DoF).

Konsumencka wersja Vive Focus zadebiutowała w styczniu w Chinach. Według oficjalnych zapowiedzi samodzielne gogle od HTC mają pojawić się na rynkach Zachodnich w ciągu 2018 roku. Na tę chwilę nie wiadomo w jakiej cenie będą sprzedawane.

fot. @AGraylin / Alvin Wang Graylin, HTC