W goglach Vive Focus zagramy w gry VR ze Steam. Zapowiedziano także tryb 6DoF dla kontrolerów i śledzenie dłoni.

Podczas odbywającej się w Chinach konferencji Vive Ecosystem Conference 2018 firma HTC poinformowała, iż samodzielne gogle Vive Focus uzyskały możliwość strumieniowania gier i aplikacji VR dostępnych na platformach Steam i Viveport. Stało się to możliwe dzięki zoptymalizowanemu pod kątem Vive Focus polskiemu oprogramowaniu VRidge, które pozwala na bezprzewodowe połączenie gogli z PC poprzez Wi-Fi 5 GHz.

Według HTC rozwiązanie obsługuje zarówno kontrolery ruchowe (3DoF) dołączane do zestawu z goglami, jak i gamepady Xbox oraz inne tego typu urządzenia. Podczas konferencji poinformowano także, iż dedykowany Vive Focus kontroler uzyska tryb 6DoF, dzięki czemu będzie można go używać w sześciu stopniach swobody, a nie trzech jak dotychczas.

Co więcej headset będzie można obsługiwać także bez kontrolera – za pomocą gestów dłoni. Obie te funkcje staną się możliwe dzięki aktualizacji oprogramowania, które lepiej wykorzysta potencjał kamerek zamontowanych na przedniej części headsetu.

Vive Focus hand tracking

Mobilne, lecz niewymagające do działania smartfona gogle sprzedawane są jak na razie wyłącznie na rynku chińskim, niemniej w niedługim czasie powinny zadebiutować również w innych regionach, w tym w Europie. Urządzenie wyposażone zostało m.in. w procesor Snapdragon 835, wyświetlacz 3K AMOLED o rozdzielczości 2880 x 1600 / 75 Hz, a także soczewki ze 110-stopniowym zasięgiem pola widzenia. W środku znajdziemy ponadto moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, slot na kartę MicroSD (do 2TB), wbudowane słuchawki i mikrofon oraz baterię, która powinna wytrzymać 3 godziny ciągłej pracy gogli lub tydzień trybie czuwania.

Vive Focus od gogli takich jak Samsung Gear VR czy Cardboard odróżnia m.in. technologia trackingu. Zastosowano tu śledzenie typu „inside-out” (6DoF), które obecnie znajdziemy wyłącznie w PC-owych headsetach z serii Windows Mixed Reality. HTC opracowało własną technologię trackingu zwaną World-Scale. Dzięki wbudowanym w obudowę kamerom jest ona w stanie obliczyć pozycję użytkownika gogli na podstawie obrazu otoczenia. Wkrótce sensory posłużą także do śledzenia kontrolera oraz dłoni użytkownika.

Konsumencka wersja Vive Focus zadebiutowała w Chinach w styczniu. Według oficjalnych zapowiedzi samodzielne gogle od HTC mają pojawić się na rynkach Zachodnich w ciągu 2018 roku. Na tę chwilę nie wiadomo w jakiej cenie będą sprzedawane, niemniej wersja deweloperska wyceniona została na 650€.