Opublikowana została nowa wersja (16.1) sterownika VorpX pozwalającego uruchomić na goglach VR gry nieprojektowane z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Aktualizacja wprowadza wsparcie dla konsumenckich gogli Oculus Rift.

VorpX działa w oparciu o alternatywną metodę renderowania 3D znaną jako Z-Buffer 3D. Pozwala ona w bardzo szybki sposób dodać scenom głębi, zwłaszcza w dużych, otwartych przestrzeniach. Pierwsza wersja sterownika została wydana we wrześniu 2013 roku i posiadała wsparcie dla pierwszej deweloperskiej wersji gogli – Oculus Rift DK1.

Od tego czas aplikacja stopniowo wprowadzała obsługę wielu popularnych gier takich jak Skyrim, Crysis 3, Mass Effect, FarCry 4, F1 2014, niektóre części Call of Duty, Assassins Creed, Borderlands, Alien: Isolation, Fallout 4 czy GTA V. W sierpniu 2014 roku VorpX otrzymał wsparcie drugiego Oculusowego „dev-kita”. Aplikacja umożliwia również uruchamianie gier w trybie kinowym oraz posiada funkcję wirtualnego pulpitu, działającą na podobnej zasadzie co aplikacja Virtual Desktop.

W tym momencie VorpX obsługuje już ponad 150 tego typu gier. Niemniej jednak decydując się na zakup sterownika należy mieć świadomość, że nawet mimo zoptymalizowanych ustawień dla poszczególnych tytułów, nie każda gra zaprojektowana na tradycyjne monitory dla PC sprawdzi się w trybie Virtual Reality.

Oprócz obsługi debiutujących niespełna dwa tygodnie temu gogli Oculus Rift CV1, nowa wersja VorpX’a dodaje długo wyczekiwane funkcje społecznościowe. Oznacza to, że użytkownicy aplikacji będą mogli dzielić się swoimi profilami gier, dzięki czemu baza domyślnie dostępnych tytułów może powiększać się z dnia na dzień, bez konieczności czekania na oficjalne aktualizacje.

W dalszych planach twórców sterownika jest dodanie wsparcia dla gogli HTC Vive, aczkolwiek nie znana jest w tej chwili nawet przybliżona data aktualizacji. Na dzień dzisiejszy cena licencji wynosi 141,99 złotych i można ją zakupić w tym miejscu.

Jeżeli jesteście już w posiadaniu VorpX’a aktualizacja powinna zainstalować się automatycznie. Jeśli z jakichś powodów sterownik nie zaktualizuje się autorzy zalecają użycie web-instalatora, który został wysłany tuż po zakupie aplikacji. Pobierze i zainstaluje on najnowszą wersję VorpX 16.1.1.