W październiku do Poznania zawita VR-owa wystawa opracowana przez islandzką piosenkarkę Björk.

Los Angeles, Tokio, Londyn, Barcelona, a już wkrótce Poznań. Jesienią w stolicy Wielkopolski będzie można obejrzeć wystawę „Björk Digital”. Ekspozycja, której autorką jest popularna piosenkarka Björk, opiera się m.in. na wykorzystaniu technologii Virtual Reality.

Artystka znana z niekonwencjonalnego podejścia do prezentacji swojej muzyki w ubiegłym roku rozpoczęła współpracę z producentami gogli HTC Vive, w ramach której jej dziewiąty album studyjny zatytułowany Vulnicura można „doświadczyć” w zupełnie nowy, innowacyjny sposób. Piosenkarka była „obecna” w Londynie podczas konferencji prasowej otwierającej wystawę Björk Digital. Nie pojawiła się tam jednak osobiście. Nadając ze swojej ojczystej Islandii wcieliła się w postać animowanego awatara, którego ruchy były rejestrowane w czasie rzeczywistym przy użyciu technologii motion capture.

Nie jest to pierwszy związek Björk z wirtualną rzeczywistością. W 2015 roku nagrała 360-stopniowy teledysk VR do jednego z utworów znajdujących się na albumie Vulnicura. Jednakże twierdzi ona, że stworzenie nowatorskiego wideoklipu 360º nie było związane z pogonią za nowinkami technicznymi. Chciała, by każdy widz mógł wraz z nią przenieść się na plażę i posłuchać jej utworu w otoczeniu muzyków. Wirtualne gogle są po prostu narzędziem, które to umożliwiło.

Poniższy 360-stopniowy wideoklip można obejrzeć m.in. przy pomocy smartfona, aplikacji YouTube i mobilnych gogli typu Cardboard.

Wystawę Björk Digital będzie można oglądać w dniach od 3 do 31 października w Starym Browarze.