Twórcy 3DMark i PCMark, jednych z najpopularniejszych aplikacji służących do sprawdzania wydajności komputerów, wypuścili benchmark dedykowany rozwiązaniom Virtual Reality – VRMark.

Z uwagi na to, iż uruchomienie gier i aplikacji przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości wymaga większej mocy obliczeniowej poszczególnych podzespołów PC, twórcy powszechnie znanych narzędzi takich jak: 3DMark czy PCMark wypuścili rozwiązanie, które jest w stanie nas wspomóc. Choć wymagania te co jakiś czas są obniżane dzięki powstającym nowym rozwiązaniom softwarowym, wciąż jednak niewielki procent wszystkich PC-cetów spełnia je na poziomie wystarczającym do bezproblemowej rozgrywki. Fińska firma Futuremark specjalizująca się w rozwiązaniach pozwalających testować wydajność komputerów właśnie udostępniła benchmark VRMark, dzięki któremu sprawdzimy czy jest sens kupować gogle VR bez dodatkowych inwestycji przeznaczonych na rozbudowę platformy sprzętowej.

VRMark skierowany jest głównie do osób, które zastanawiają się nad zakupem topowych headsetów współpracujących z komputerami PC, takich jak Oculus Rift czy HTC Vive. W skład aplikacji, która od grudnia ubiegłego roku znajdowała się w fazie beta wchodzą dwa testy: Orange Room oraz Blue Room. Dzięki pierwszemu z nich sprawdzimy czy spełniamy zarówno minimalne jak i rekomendowane wymagania wspomnianych wyżej platform VR pod kątem wydajności.

W teście Orange Room, który udostępniony został w wersji darmowej musimy uzyskać 3716 punktów, które pozwolą nam na całkiem przyzwoitą jakość wyświetlania większości VR-owych aplikacji przeznaczonych na Rifta i Vive. W przypadku gdy uda nam się uzyskać 5000 punktów teoretycznie nie powinniśmy oczekiwać żadnych problemów z obsługą gier ze wsparciem gogli Virtual Reality. Oczywiście, o ile jesteśmy już w posiadaniu gogli VR, test możemy wyświetlić bezpośrednio w wirtualnej rzeczywistości. W takim przypadku należy zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach i mieć na uwadze, że test wykonany w tym trybie nie będzie w pełni wiarygodny.

W przypadku testu Blue Room musimy już niestety uiścić opłatę w wysokości 20 dolarów (przez jakiś czas 15 dolarów), która pozwoli nam uzyskać dostęp do wersji Advanced Edition. Jest ona jednak przeznaczona dla osób posiadających PC o parametrach znacznie przekraczających te, które rekomendują producenci Oculusa i HTC Vive.

VRMark w wersji Basic możemy pobrać bezpłatnie na stronie Futuremark. Benchmark VR znajdziecie także na Steamie.