Nieco ponad miesiąc temu zadebiutowały na rynku konsumenckim gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR, które zdają się spełniać oczekiwania konsolowych graczy. Od dnia premiery (13 październik) do dziś w sprzedaży pojawiło się blisko 50 gier i aplikacji wspierających headset dedykowany PlayStation 4. Przygotowaliśmy dla Was obszerne zestawienie wszystkich tytułów posiadających wsparcie PS VR.

Z uwagi na to, iż listę bestsellerów w oknie startowym (za październik) opublikowaliśmy tutaj, tym razem na pierwszej stronie prezentujemy tytuły, które według analizy ICO Partners zagarnęły największą uwagę mediów w czasie premiery gogli PlayStation VR. Jeżeli jeszcze nie czytaliście naszej recenzji PS VR odsyłamy Was do tego miejsca.

1. Batman: Arkham VR

Batman: Arkham VR to dzieło brytyjskiego Rocksteady Studios, znanego z produkcji trzech pierwszych części gier serii Batman: Arkham wydanych na przestrzeni ostatnich lat na PC-ty i konsole. Ich pierwsza VR-owa gra jest jednak mniejszą produkcją, niż seria przeznaczona na tradycyjne wyświetlacze. Tytuł skupia się głównie na zdolnościach detektywistycznych bohatera, w większości pomijając aspekt walki. Przejście całej gry zajmuje około godziny.

Batman VR przykuł w trakcie premiery PS VR największą uwagę mediów. Autor raportu dla ICO Partners, naliczył w sumie 430 publikacji na temat tego tytułu. Wśród recenzentów Batman: Arkham VR może pochwalić się w tej chwili oceną na poziomie 75/100 (wg. Metacritic).

2. Until Dawn: Rush of Blood

Until Dawn: Rush of Blood to spin-off horroru/przygodówki Until Dawn, której premiera miała miejsce w ubiegłym roku na konsoli PS4 i jest pierwszoosobową strzelanką „na szynach” z elementami wyboru.

3. DriveClub VR

VR-owa edycja wyścigowej gry DriveClub na konsolę PS4. Tytuł oferuje trasy dostępne w podstawowej wersji gry oraz kilka nowych stworzonych z myślą o wersji na PSVR, po których możemy pościgać się zarówno w trybie single jak i multiplayer z innymi użytkownikami gogli.

W grze znajdziemy ponad 80 odwzorowanych z wszelkimi detalami modeli samochodów, którym dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy przyjrzeć się z bliska w trybie inspekcji. Z kolei tryb wirtualnego pasażera umożliwia odtworzenie naszych wcześniejszych przejazdów z pozycji fotela pasażera.

4. EVE: Valkyrie

EVE: Valkyrie to wyprodukowany przez islandzkie studio CCP Games, symulator kosmicznego myśliwca. Gra została stworzona z myślą o technologi wirtualnej rzeczywistości. Fabuła przenosi nas do dalekiej przyszłości, w momencie gdy ludzkość już dawno poznała tajniki kolonizacji innych planet.

Nowy Eden – galaktyka w której toczy się akcja E:V to miejsce odseparowane od reszty ludzkości w wyniku złamania bramy ponadprzestrzennej. Wydarzenie to wymusiło na miejscowej ludności uniezależnienie się od macierzystej planety. Jednocześnie podzielili się oni na pięć konkurujących ze sobą o surowce i wpływy frakcji. Gra pozwala nam zasiąść za sterami kosmicznego myśliwca i toczyć wieloosobowe batalie z innymi graczami.

5. Robinson: The Journey

Robinson: The Journey wykorzystuje moc PlayStation VR i silnika CRYENGINE V, aby przenieść nas do zachwycającego, fantastycznego świata. Gracze wcielą się w młodego chłopca, Robina, którego statek rozbił się na powierzchni tajemniczej, zamieszkałej przez dinozaury egzoplanecie Tyson III, gdzie na każdym kroku czai się przygoda.

Robin odkrywa otaczający go świat wraz ze swoimi towarzyszami, robotem HIGS i młodym tyranozaurem Laiką – wspólnie rozwiązują zagadki, próbują nawiązać kontakt z zaginionymi członkami załogi i starają się przetrwać w zachwycającym, acz nieprzyjaznym terytorium. Więcej na temat gry pisaliśmy tutaj.

6. RIGS: Mechanized Combat League

RIGS to wieloosobowa strzelanka pozwalająca na pojedynki 3 vs 3. Posiadacze gogli PSVR pokierują sportowymi robotami-mechami, w ramach ligi MCL (Mechanized Combat League), której rozgrywki odbywają się na specjalnych futurystycznych arenach. Za pracę nad grą odpowiada brytyjskie studio Guerrilla Cambridge (twórcy Killzone Mercenary), dla którego jest to pierwsza gra tworzona z myślą o wirtualnej rzeczywistości.

Do odblokowania udostępnione zostały 24 modele mechów posiadających unikalne zdolności. Wszystkie one mogą dowolnie przełączać się pomiędzy trzema trybami (atak, przyśpieszenie, naprawa). Sterowanie robotem odbywa się przy pomocy gamepada, podobnie jak w typowych grach akcji, natomiast do celowania w przeciwników użyjemy już ruchów własnej głowy.

7. Battlezone VR

Gra studia Rebellion – twórców takich tytułów jak Sniper Elite czy Aliens vs Predator – jest remakiem klasycznej gry Battlezone, znanej zapewne dobrze posiadaczom jednej z pierwszych konsol popularnych w latach 80-tych, Atari 2600.

„Zasiądź za sterami najpotężniejszego czołgu w galaktyce i weź udział w wojnie o wyzwolenie ludzkości spod jarzma fanatycznej Rotberg Corporation. Łącz aracade’owe strzelanie z zaawansowaną taktyką, przemierzając retro-futurystyczne poziomy i rozwalając wrogów na kawałeczki. Zbliż się i poczuj więź z grą dzięki PlayStation VR, podziwiając niesamowite krajobrazy rodem z filmów sci-fi i przedzierając się przez migoczący kompleks przemysłowy korporacji Rotberg” – możemy przeczytać w oficjalnej zapowiedzi gry na stronie producentów gogli PSVR.

8. Rez Infinite

Pod koniec zeszłego roku ujawniono, iż seria „Rez”, której historia sięga czasów PlayStation 2 i SEGA Dreamcast, doczeka się adaptacji na gogle wirtualnej rzeczywistości. Wydany na gogle PlayStatyion VR ‚Rez Infinite’ jest remakiem jedynego w swoim rodzaju rytmicznego rail-shootera opierającego się na grafice wektorowej. W związku z muzycznym charakterem gry deweloperzy zaimplementowali obsługę dźwięku 3D 360º w formacie 7.1.

Za produkcję gry odpowiada japoński programista Tetsuya Mizuguchi znany m.in. z tytułów takich jak Sega Rally, Sega Touring Car Championship czy oryginalny Rez z 2001 roku.

9. PlayStation VR Worlds

Wyprodukowany przez Sony London Studio pakiet pięciu zróżnicowanych mini-gier/doświadczeń wirtualnej rzeczywistości dedykowanych platformie PlayStation VR.

W skład pakietu wchodzi m.in. doświadczenie The London Heist, w którym zostaniemy uwięzieni i przesłuchani przez gangstera. Z kolei w Into The Deep otrzymamy okazję zanurzenia się w klatce pod powierzchnię oceanu i podziwianie bujnej flory, tropikalnych ryb, rafy koralowej czy… zainteresowanego naszą osobą 4-metrowego rekina.

Coś dla siebie znajdą także fani kosmicznych strzelanek (Scavenger’s Odyssey), futurystycznych zawodów sportowych (Danger Ball) oraz ulicznego saneczkarstwa (VR Luge).

10. Here They Lie

Here They Lie to wspólna produkcja Sony Santa Monica oraz studia Tangentlemen, która jest pierwszoosobowym psychologicznym horrorem VR. Jego akcja rozgrywa się w „przerażającym świecie, z którego nie da się uciec”. Naszym zadaniem jest „eksploracja miasta rodem z koszmarów, zamieszkałego przez dziwne, złowrogie stworzenia”

„Czy twój umysł jest gotów na mroczny, niepokojący horror psychologiczny? Załóż hełm PlayStation VR i przenieś się do przerażającego, surrealistycznego świata, zamieszkałego przez dziwne i nikczemne stwory. Na każdym kroku, tuż poza zasięgiem wzroku, czyhają na ciebie niewyobrażalne okropieństwa, nawiedzające twój umysł. Czy odważysz się wejść do króliczej nory i zmierzyć się ze znaczeniem własnego istnienia?” – brzmi oficjalna zapowiedź Here They Lie.

Ciąg dalszy na stronie 2