Nie chcesz wydawać pieniędzy na VR-owe gry? Zobacz nasz przewodnik po darmowych produkcjach na gogle Oculus Rift.

Oculus VR wystartował z okresową promocją na zestaw składający się z gogli Oculus Rift i kontrolera ruchowego Oculus Touch. Zamawiając go do Polski zapłacimy jedynie około 1900 złotych, co jest ofertą bardzo atrakcyjną względem ceny regularnej (przeczytaj więcej na ten temat tutaj).

W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po grach, doświadczeniach i aplikacjach VR, które dostępne są w sklepie Oculus Store oraz na Steamie zupełnie za darmo. Nie wydając dodatkowo nawet złotówki możemy przez wiele godzin cieszyć się wysokiej jakości VR-owymi produkcjami.


First Contact

Waszym pierwszym doświadczeniem po obowiązkowej konfiguracji zestawu prawdopodobnie będzie First Contact. Aplikacja wprowadza w tajniki obsługi kontrolera Touch będąc swego rodzaju przewodnikiem demonstrującym możliwości zestawu. Doświadczenie przeniesie Was do pokoju inspirowanego klimatami sci-fi lat 80-tych, w którym wejdziemy w interakcję z robotem. Pokaże on kilka sztuczek możliwych do wykonania dzięki kontrolerom przenoszącym dłonie do wirtualnej rzeczywistości.


Robo Recall

Strzelanka studia Epic Games sfinansowana przez firmę Oculus VR to pierwsza gra, którą powinniście pobrać z Oculus Store. Producent Rifta przeznaczył na ten cel około 10 milionów dolarów co zaowocowało bardzo dynamicznym doświadczeniem pozwalającym łatwo zapomnieć o świecie rzeczywistym. Efektowna oprawa wizualna, nie tylko neguje utartą powszechnie opinię, że zaawansowane graficznie gry wyglądają w wirtualnej rzeczywistości brzydko, ale także ustanawia nowy poziom poprzeczki dla producentów VR-owych aplikacji.

Zobacz naszą recenzję Robo Recall.


Google Earth VR

VR-owa wersja aplikacji Google Earth umożliwiająca wirtualne zwiedzane różnych zakątków naszej planety. San Francisco, Tokio, Sydney, Paryż, Warszawa, Wielki Kanion, Amazonia – wystarczy chwila i możemy poszybować gdzie tylko mamy na to ochotę.


Lucky’s Tale

Lucky’s Tale to nowe spojrzenie na platformówki. Tytułowy Lucky to wesoły stworek, który jak to zwykle bywa w grach platformowych biega po swoim świecie, skacze, unieszkodliwia wrogów, szukając sekretnych przejść i ukrytych „skarbów”. Niby nic nowego, jednak w żadnej innej platformówce nie mogliśmy do tej pory wychylić się, żeby sprawdzić co jest po drugiej stronie płotu czy skały i rozglądając się dookoła tylko za pomocą ruchów głowy znaleźć ukryte przejście.


The Lab

Dedykowana konkurencyjnym goglom HTC Vive kompilacja eksperymentalnych mini-gier VR przygotowanych przez Valve, bezproblemowo działająca również z zestawem Oculusa. Akcja The Lab rozgrywa się w Aperture Science, świecie znanym z gier z serii „Portal”.

Tytuł dostępny jest wyłącznie na platformie Steam.


Rec Room

Cisząca się sporą popularnością VR-owa aplikacja społecznościowa oferująca swoim użytkownikom bardzo zróżnicowane możliwości. Wolny czas możemy spędzać na wykonywaniu różnego rodzaju aktywności m.in. na grze w paintball.

Więcej na jej temat pisaliśmy w tym miejscu.


Echo Arena (dostępne przez 3 miesiące od 20 lipca)

Bezpłatny tryb wieloosobowy będący częścią gry Lone Echo. Produkcja dedykowana rozgrywkom e-sportowym pozwala wziąć udział w kosmicznych zawodach, których zasady można śmiało porównać z piłką ręczną. Jedną z różnic, pomijając stan nieważkości, jest możliwość uderzania przeciwników pięściami.

Echo Arena będzie jedną z dwóch gier, w których zmierzą się uczestnicy organizowanych przez ESL rozgrywek VR Challenger League.


Mission: ISS

Doświadczenie pozwalające wcielić się w pracownika Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), której pokład został odwzorowany w najdrobniejszych szczegółach. Jest to efekt współpracy studia Magnopus z astronautami przebywającymi na stacji oraz pracownikami ośrodka badawczego NASA w Houston.


Dead and Buried

Każdy nabywca kontrolerów ruchowym otrzymuje za darmo westernową strzelankę Dead and Buried. Gra wyprodukowana została przez Oculus Studios w celu demonstracji możliwości Oculus Touch. Tytuł przeznaczony jest do rozgrywki zarówno w trybie single oraz multiplayer, jak i w kooperacji.


Farlands

Eksploracyjna produkcja przenosząca nas na obcą planetę wypełnioną różnego rodzaju stworzeniami. Naszym zadaniem jest zwiedzanie oraz dokumentowanie nieznanego środowiska i nowo odkrytych form życia, z którymi możemy nawiązywać relacje.


Toybox

Toybox jest czymś w rodzaju VR-owej piaskownicy umożliwiającej wykonywanie różnego rodzaju czynności za pomocą cyfrowych odpowiedników naszych dłoni. Wirtualne środowisko wypełnione zostało przedmiotami, które dzięki kontrolerom możemy chwytać w sposób zbliżony do naturalnego.


War Thunder (Free to Play)

Utrzymana w konwencji gry MMO symulacja lotnicza, w której gracze wcielają się w role pilotów i uczestniczą w podniebnych potyczkach z okresu II wojny światowej oraz wojny koreańskiej.

Tytuł dostępny jest wyłącznie na platformie Steam.


DCS World (Free to Play)

Pozycja, która powinna zainteresować miłośników symulatorów maszyn bojowych.

Tytuł dostępny jest wyłącznie na platformie Steam.


Oculus Medium

„Każda platforma musi mieść swoją aplikację malarską, a to jest nasza aplikacja” – w taki sposób Brendan Iribe (ówczesny Oculus VR CEO) zapowiedział w 2015 roku nowe narzędzie rzeźbiarskie zaprojektowane do współpracy z kontrolerem Touch.

Dzięki aplikacji Oculus Medium możemy w naturalny sposób kształtować, rzeźbić i malować obiekty bezpośrednio w środowisku VR.

Aplikacja rozdawana jest za darmo przy zakupie zestawu Oculus Rift + Touch.


Oculus Quill

Podobnie jak Medium aplikacja Oculus Quill została udostępniona za darmo wszystkim nabywcom kontrolera ruchowego. Narzędzie pierwotnie wykorzystywane przez Oculus Story Studio do produkcji doświadczeń typu cinematic VR umożliwia ilustrowanie w środowisku wirtualnej rzeczywistości 360-stopniowych scen.

Aplikacja rozdawana jest za darmo przy zakupie zestawu Oculus Rift + Touch.


Henry

12-minutowa animacja, zaprojektowana od samego początku z myślą od goglach wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Za jej powstanie odpowiadają m.in. byli pracownicy Pixar i DreamWorks, którzy wcześniej szlifowali doświadczenie filmowe przy tworzeniu wysokobudżetowych animacji 3D takich jak np. „Madagaskar”.

Animacja opowiada historię młodego jeża, który tęskni za spotkaniami z przyjaciółmi. Tytułowy bohater przeżywa właśnie klasyczne problemy jakie doświadczają jeże i bardzo cierpi z powodu swoich kolców, przez które znajomi nie chcą go odwiedzać. W rolę narratora wcielił się znany m.in. z odegrania roli Frodo Bagginsa w trylogii „Władcy Pierścieni” – Elijah Wood.

Dzieło Oculus Story Studio otrzymało w ubiegłym roku pierwszą w dziejach branży VR nagrodę Emmy.


Dear Angelica

Pierwsza tego typu produkcja w całości wykonana w wirtualnej rzeczywistości. „Dear Angelica” została stworzona przy pomocy wcześniej wspomnianej aplikacji Oculus Quill umożliwiającej ilustrowanie z poziomu środowiska VR sferycznych, 360-stopniowych scen.


Lost

Kolejne bezpłatne doświadczenie ‚cinematic VR’ autorstwa Oculus Story Studio.


Allumette

Krótkometrażowa animacja 360/VR autorstwa Penrose Studios. Fabuła (luźno inspirowana „Dziewczynką z zapałkami” Hansa Christiana Andersena) opowiada historię osieroconej dziewczynki mieszkającej w fantazyjnym mieście pływającym w chmurach.


Senza Peso

Senza Peso to krótka opera składająca się z dwóch części. Pierwsza to krótki film wykonany z niezwykłą dbałością o efekty wizualne, który możecie obejrzeć poniżej. Druga – Senza Peso VR – jest doświadczeniem wirtualnej rzeczywistości stworzonym na bazie tegoż filmu.

Mini-opera opowiada o przejściu ze świata żywych do świata umarłych. Zniewolona w tej rzeczywistości syrena prowadzi dusze do życia po śmierci. Jej śpiew wzmacnia smutny nastrój tego niesamowitego miejsca. Nasza historia rozpoczyna się gdy przeprowadza ona trzy nowe dusze przez ciemniejące królestwo mitycznego świata.


Facebook Spaces

VR-owa aplikacja społecznościowa Facebooka kierowana do osób zainteresowanych wspólnym spędzaniem czasu ze znajomymi w wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy reprezentowani są za pomocą animowanych, kreskówkowych awatarów, które możemy utworzyć automatycznie na podstawie zdjęć udostępnionych przez nas na portalu.

Facebook Spaces posiada wsparcie dla kontrolerów ruchowych Oculus Touch, dlatego też jesteśmy w stanie ujrzeć również wirtualne dłonie osób z nich korzystających. Jednorazowo możemy spotkać się z trzema użytkownikami Rifta znajdującymi się wśród naszych facebookowych znajomych.


Altspace VR

Altspace to kolejna aplikacja typu social VR umożliwiająca komunikację w czasie rzeczywistym. Za jej pomocą użytkownicy różnych modeli gogli wirtualnej rzeczywistości, w tym Oculusa, mogą wspólnie przeglądać internet, grać we wbudowane mini-gry, a także uczestniczyć w wielu interesujących ‚eventach’.

Autorzy przygotowali kilka lokacji, w których możemy przebywać takich jak wielka, futurystyczna sala kinowa z balkonami, Tea Garden, czy pustynna wyspa. Znajdziemy również pokój medytacji, przestrzeń przeznaczoną dla prywatnych spotkań, a nawet pomieszczenie, w którym można zagrać na wielkim stole w klasyczną grę fabularną „Dungeons & Dragons”.


Oculus Video & Oculus 360 Photos

Dwie bezpłatne aplikacje wypełnione różnego rodzaju 360-stopniowymi materiałami wideo oraz sferycznymi zdjęciami.