HTC Vive

Wczytując się w oficjalny podręcznik użytkownika HTC Vive Pre (drugiej deweloperskiej wersji gogli) znajdziemy kolejne ciekawe rozwiązanie, o którym dotychczas nie wspominano w przekazach marketingowych. Gogle wzbogacono o mechanizm regulujący odległość soczewek od oczu użytkownika, dzięki czemu istnieje możliwość minimalnej regulacji pola widzenia, tzw. Field of View (FOV).

Regulacja pola widzenia w HTC Vive

Wspomniany mechanizm sprytnie ukryto w pokrętle połączonym z paskiem podtrzymującym gogle na głowie. Aby uzyskać maksymalnie dostępne pole widzenia należy odblokować pokrętło pociągając je na zewnątrz i przybliżyć soczewki jak najbliżej oczu. Wspomniana funkcja zapewne przypadnie też do gustu osobom noszącym na co dzień tradycyjne okulary, dzięki czemu będą mogli utrzymać bezpieczniejszą odległość pomiędzy soczewkami, zapobiegając przypadkowym zarysowaniom. Pozwoli to także zniwelować problemy z dopasowaniem headsetu do większej ilości różnego rodzaju gabarytów głowy.

Limity systemu trackingu Lighthouse „room-scale”

Jedną z najciekawiej zapowiadających się możliwości gogli HTC Vive jest ich autorski system śledzenia ruchów gracza typu „room-scale” – SteamVR Lighthouse. Istota jego działania opiera się na tzw. „stacjach bazowych”, wyglądem przypominającymi niewielkie głośniki. Umieszczone w rogach pokoju tworzą obszar o powierzchni do 4,5 x 4,5 metrów, w którym poruszać się może dowolna grupa osób. Gogle VR i bezprzewodowe kontrolery, które również należą do projektu, szukają długości fal światła, by określić gdzie się znajdują w trójwymiarowej przestrzeni oraz względem siebie. Zarówno gogle jak i kontrolery posiadają osadzone w obudowach czujniki wykrywające światło wychodzące z baz.

Deweloperzy zapowiadanej na platformę SteamVR gry Hover Junkers (studio Stress Level Zero) opublikowali film, na którym zarejestrowali eksperymenty dotyczące limitów omawianego systemu, a przede wszystkim maksymalnych granic obszaru, po którym można się bezpiecznie poruszać. Autorzy eksperymentu wykorzystali do tego celu własną grę oraz przestronny magazyn, gdzie zamocowali elementy systemu Lighthouse. Efekty możecie zobaczyć poniżej.

Ujawniono Polską cenę HTC Vive

Na dzień przed startem preorderów poznaliśmy cenę jaką przyjdzie zapłacić za zestaw w Europie, w tym w Polsce. Nasz kraj znalazł się wśród 24 państw, na terytorium których realizowana będzie wysyłka HTC Vive. Składając zamówienie na polski adres zapłacimy równowartość 899 Euro. Dostawa urządzeń zapowiadana jest na 5 kwietnia. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.