Sieć kin IMAX otworzyła w Los Angeles pierwsze centrum doświadczeń wirtualnej rzeczywistości działające pod szyldem IMAX VR.

W Los Angeles otwarto pierwszy z wielu planowanych punktów wirtualnej rzeczywistości IMAX VR. Placówka pozwoli doświadczyć najwyższej jakości sprzętu Virtual Reality bez konieczności czynienia wielkich inwestycji. Celem twórców VR-owego centrum jest stworzenie doświadczenia VR bardziej wciągającego niż te, na które możemy pozwolić sobie w domu. Działać ma to na podobnych zasadach, według których ludzie wybierają tradycyjny seans kinowy zamiast oglądania filmu w TV.

Popularna międzynarodowa sieć kin wyposażyła lokal zarówno w dostępne na rynku konsumenckim gogle HTC Vive, jak i przeznaczony wyłącznie na użytek komercyjny headset StarVR firmy Starbreeze charakteryzujący się aż 210-stopniowym polem widzenia oraz łączną rozdzielczością 5K – 5120×1440 (2x QHD).

Lokal został wyposażony również w ruchome fotele D-Box oraz kamizelki basowe Subpac, dzięki którym dźwięki niskotonowe poczujemy na własnym ciele.

Osoby, które zdecydują się na wirtualną sesję, mogą za około 10 dolarów otrzymać możliwość mniej więcej 10-minutowego zapoznania się z kilkoma tytułami dostępnymi obecnie w ofercie IMAX VR.

Na dzień dzisiejszy znajdziemy w niej następujące produkcje: STAR WARS: Trials on Tatooine, John Wick Chronicles, Raw Data, Eagle Flight (Multi-Player), Rabbids VR Ride, The Walk oraz Knockout League. Jak na razie największą popularnością cieszy się ta pierwsza, która swoją drogą od jakiegoś czasu dostępna jest za darmo na platformie Steam ze wsparciem gogli HTC Vive.

Właściciele IMAX nazywają znajdujące się w Los Angeles centrum placówką flagową, dlatego też kolejne mogą zostać wyposażone już nieco skromniej. Wiadomo, że pierwszy IMAX VR w Europie powstanie w Manchesterze. Planowane są także centra zlokalizowane w Nowym Jorku i Szanghaju.

Ponadto w ciągu trzech lat IMAX planuje dostarczyć 25 wysokiej klasy doświadczeń VR. Firma uruchomiła w tym celu budżet w wysokości 50 milionów dolarów, który zostanie przeznaczony na produkcję multimedialnych treści wyświetlanych w VR-owych kinach.

Ogłoszono także powstanie start-upu Dreamscape Immersive, w którym IMAX będzie jednym z udziałowców, zaraz obok Warner Brothers, Twentieth Century Fox, Metro-Goldwyn Mayer (MGM), Westfield Corporation, Bold Capital Partners oraz Stevena Spielberga. Zadaniem nowej firmy będzie otwieranie kolejnych tego typu VR-owych multipleksów.

Zobacz także: Salony wirtualnej rzeczywistości w Polsce