Wracają „Czasoprzestrzenie VR”. W Świdnicy w ramach festiwalu filmowego „Okiem Młodych” odbędzie się drugi przegląd najlepszych doświadczeń dokumentalnych cinematic VR.

Już w najbliższą środę startuje 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” a wraz z nim kolejna edycja przeglądu „Czasoprzestrzenie VR”. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy wydarzenia przygotowali pięć wyselekcjonowanych bloków tematycznych, wśród których znajdziemy najlepsze doświadczenia dokumentalne cinematic VR stworzone z myślą o środowisku wirtualnej rzeczywistości.

„Publiczność na ośmiu stanowiskach będzie mogła zobaczyć kilkadziesiąt filmów przygotowanych z myślą o środowisku wirtualnej rzeczywistości. Dzięki postępowi technologii zarówno w kwestii rejestracji, jak i obróbki materiałów, twórcy są bardziej świadomi nowych możliwości, po które chętnie sięgają. W efekcie powstaje coraz więcej różnorodnych dokumentów rejestrowanych w 3D.”

„W programie doświadczeń znajdziemy cztery bloki wyselekcjonowane przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Jeden z nich będzie dotyczyć reportażowych form świadomie wykorzystujących cinematic VR i poruszających ciekawostki ze świata kultury, technologii i nauki. W kolejnych blokach zobaczymy filmy dotykające głębokich emocji, technik animacji czy zbiór przykładów najbardziej zaawansowanego rozwoju języka wirtualnej rzeczywistości. Pokazy odbędą się między 9 a 11 czerwca na Dworcu PKP w Świdnicy.”

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 5 czerwca na stronie www.okiemmlodych.pl. Partnerem przeglądu jest firma Sonel S.A., która zaprezentuje się ze swoim materiałem podczas ‚Czasoprzestrzeni VR’.”

Lista bloków tematycznych tegorocznych „Czasoprzestrzeni VR” prezentuje się następująco:

  • Reportaż (trochę) inaczej – najciekawsze reportażowe formy świadomie wykorzystujące 360 3D (cinematic VR) i opowiadające o ciekawostkach ze świata kultury, technologii i nauki
  • Widowisko przede wszystkim – najbardziej zaawansowany dokument cinematic VR wyznaczający reguły sztuki opowiadania w nowym medium
  • Realne emocje w wirtualnej rzeczywistości – zbiór filmów, którym udaje się dotknąć naprawdę prawdziwych i głębokich emocji za pośrednictwem VR
  • Dokument bardzo kreacyjny – formy najbardziej interesujących dokumentalnych doświadczeń cinematic VR opartych o różne techniki animacji
  • Varia – doświadczenia prezentujące najbardziej zaawansowane przykłady rozwoju języka cinematic VR.  W tym roku wszystkie doświadczenia mają charakter pełnego cinematic VR (360 3D).

W tym roku wszystkie doświadczenia mają charakter pełnego cinematic VR (360 3D). Opisy wyświetlanych filmów dostępne są na stronie: okiemmlodych.pl/zapisy

„Okiem Młodych” to oczywiście nie tylko „Czasoprzestrzenie VR”. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem prasowym, który otrzymaliśmy od organizatora imprezy.


Okiem Młodych 2017: Program Festiwalu

Już w pierwszą środę czerwca startuje 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”. Organizatorzy podczas spotkań z twórcami będą poruszać nie tylko finalny efekt działań w postaci filmu, ale porozmawiają również o budowaniu narracji.

Jak co roku, główną rolę podczas Okiem Młodych zagrają pokazy filmów konkursowych. W Konkursie Głównym zobaczymy trzynaście tytułów zrealizowanych przez twórców do 30 lat zarówno z Polski, jak i Niemiec czy Hiszpanii. Na laureatów czeka Grand Prix oraz statuetka „Złotego Oka”. W Konkursie Młodzieżowym o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia.

Filmem otwarcia jubileuszowej edycji Okiem Młodych będzie „Szwedzka teoria miłości” – laureat Nagrody Publiczności podczas 13. edycji Millenium Docs Against Gravity. Mocnym punktami w harmonogramie tegorocznego Festiwalu są również propozycje zebrane w Panoramie. Jednym z nich jest „Mów mi Marianna” – opowiadający o emocjach tych, którzy nie czują się dobrze w swojej płci. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Karoliną Bielawską – tegoroczną Jurorką Konkursu Głównego. W ramach Panoramy zaplanowano również dwa pokazy plenerowe, czyli „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka połączone z imprezą muzyczną w Pustostanie oraz laureat Grand Prix Dolnego Śląska podczas 13. Millenium Docs Against Gravity – „Sonita” w reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, którą zobaczymy na świdnickim Rynku.

Widzowie Okiem Młodych zobaczą również filmy zrealizowane w ramach projektu WRO on Tour2017 – sześć krótkometrażowych dokumentów poruszających tematykę nowych mediów. Natomiast podczas StoryCode WAW on tour pokażemy dwa interaktywne reportaże: „Atterwasch” – multimedialno-futurystyczną opowieść o miejscowości na Łużycach, która znika pod kopalnią odkrywkową; oraz “Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” – projekt, który zabierze nas w podróż po miastach, które dawniej były stolicami województw. W programie Festiwalu nie zabrakło również pokazów dla seniorów: w dniu otwarcia zobaczą niezwykłą historię słynnej pary tancerzy tanga argentyńskiego „Ostatnie tango” w reż. Germana Kral, a w piątek „Nie opuszczaj mnie” pokazujący historię małżeństwa z 76-letnim stażem – film zrealizowany przez Mo-young Jin. Za sprawą „Portretu. Podróży codziennych”, czyli wystawy fotografii dokumentalnych studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, wyjdziemy również z opowiadaniem dokumentalnym poza obszar filmu.

Pokazem, który zakończy 10. Okiem Młodych będzie „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego połączony z dyskusją – jeden z dwóch filmów w karierze reżysera, które odwiodły go od tworzenia dokumentów. Tytuł dawniej z zakazem rozpowszechniania, w czerwcu zobaczymy w wersji ocenzurowanej. Widzowie przyjrzą się człowiekowi, który stracił wiarę w socjalizm oraz ideę wspólnego działania dla dobra idei. Akcja filmu dotyczy nieistniejących już Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczych „Renifer” w Świdnicy.

Pełen program „Okiem Młodych” znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbędzie się w Świdnicy między 7 a 11 czerwca pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo także na naszym fanpage’u na Facebooku. Na 10. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa. Impreza otrzymała dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami Festiwalu są: Powiat Świdnicki i firma Sonel S.A.