Podczas konferencji Intel Developer Forum firma Microsoft zapowiedziała, iż w 2017 roku w systemie Windows 10 wdrożona zostanie platforma „Holographic Shell”, na której swoje działanie opierają okulary mieszanej rzeczywistości HoloLens. Co ciekawe będzie to także platforma dla innych urządzeń należących do kategorii VR/AR/MR.

Już jakiś czas temu Microsoft ogłosił, że HoloLens stanie się w przyszłości otwartą platformą, dzięki czemu będą mogły powstawać urządzenia niezależnych producentów bazujące na tej technologii. W przyszłym roku każdy komputer z Windows 10 otrzyma aktualizację wprowadzającą „holograficzną” powłokę do systemu operacyjnego.

Jak się okazuje „Holographic Shell” zadziała także z goglami wirtualnej rzeczywistości takich producentów jak Oculus Rift czy HTC Vive, a do jego obsługi nie będziemy potrzebować zbyt wiele mocy obliczeniowej. Według zapowiedzi API Microsoftu uruchomimy nawet na bardzo tanich PC-tach. Prezentację, którą możecie zobaczyć poniżej przeprowadzono na komputerze Intel NUC, który wyświetlił obraz w 90 klatkach na sekundę.

Okulary rozszerzonej rzeczywistości HoloLens są już od kilku dni dostępne w sprzedaży dla wszystkich chętnych. Microsoft wypuścił edycję ‚Commercial Suite’, przeznaczoną głównie dla klientów biznesowych.

W kwietniu firma rozpoczęła wysyłkę pierwszej deweloperskiej wersji okularów. Twórcy oprogramowania, którzy chcieli tworzyć aplikacje na headset zmuszeni byli solidnie uzasadnić potrzebę zakupu wartego 3000 dolarów urządzenia. Złożenie aplikacji nie było bowiem jednoznaczne ze złożeniem zamówienia przedpremierowego. Microsoft selekcjonował pierwszych użytkowników headsetu. Najnowsza oferta dostępna jest już dla wszystkich zainteresowanych, choć na razie oficjalnie tylko na terytorium USA i Kanady.

Więcej na temat HoloLens Commercial Suite pisaliśmy w tym miejscu.