W serwisie crowdfundingowym Wspieram.to ruszyła zbiórka funduszy na projekt polskich mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości DreamzVR. Urządzenie jest zaawansowanym rozwinięciem idei Google Cardboard.

DreamzVR to jeden z ciekawszych polskich projektów bazujących na niezwykle popularnej idei mobilnych gogli VR typu Cardboard. W przeciwieństwie do pierwowzoru urządzenie wyróżnia spośród tłumu kilka istotnych czynników.

Po pierwsze oprogramowanie. Twórcy DreamzVR jako pierwsi na świecie chcieliby dostarczyć mobilny zestaw VR, na którym z łatwością uruchomimy popularne gry dostępne na PC-ta. Mowa o takich tytułach jak Wiedźmin, Doom 3, CS:GO czy Gothic. Tzw. efekt plug&play polska załoga planuje osiągnąć dzięki „oprogramowaniu szytemu na miarę oraz licznym video tutorialom, które krok po kroku pokażą Ci jak to działa.”

Skoro już mowa o poważnych tytułach, nie może zabraknąć zaawansowanej optyki. Headset wyposażony zostanie w regulowany układ soczewek Fresnela, dzięki którym otrzymamy najszerszy dostępny powszechnie na rynku kąt widzenia (tzw. FOV – Field of View). Podobny układ znajdziemy w profesjonalnych headsetach desktopowych takich jak Oculus Rift czy HTC Vive.

DreamzVR

Co równie ważne gogle DreamzVR zostały zaprojektowane w taki sposób, że z powodzeniem można używać ich w okularach. Twórcy headsetu wychodzą z założenia, iż najlepszą możliwością korygowania ostrości są właśnie okulary korekcyjne, które każda osoba z wadą wzroku już posiada. W efekcie nie potrzeba żadnych specjalnych soczewek czy zaawansowanych systemów regulacji ostrości, ponieważ szkła przepisane przez okulistę idealne dopasują ostrość widzenia do każdego oka oddzielnie. Niemniej jednak producenci gogli zaimplementowali także własne rozwiązania pozwalające na regulację IPD.

Ciekawostką jest opcja personalizacji headsetu. Autorzy projektu umożliwiają zrealizowanie własnej koncepcji wizualnej na obudowie urządzenia. Możemy tam umieścić logo własnej firmy, imię, dedykację czy cokolwiek innego co przyjdzie nam do głowy.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę projektu DreamzVR na Wspieram.to gdzie można zamówić urządzenie w cenie już od 200 złotych (regularna cena wynosi 250 zł). Jeżeli zbiórka osiągnie wymagany do realizacji pułap 30 tysięcy złotych, zestawy VR zostaną rozesłane do fundatorów we wrześniu. W zestawie oprócz gogli DreamzVR 2.0 otrzymamy także oprogramowanie do streamingu gier PC w trybie VR.