W Złotych Tarasach zainaugurowało swoją działalność kino wirtualnej rzeczywistości Multikino VR by Samsung. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i jedna z pierwszych w Europie.

Czy wirtualna rzeczywistość jeszcze w obecnym stanie ma szansę przebić się do mainstreamu i zostać kolejnym środkiem masowego przekazu? Na to pytanie w ciągu najbliższych 6 miesięcy postara się odpowiedzieć sieć Multikino, która wraz z partnerem technologicznym, firmą Samsung, otworzyła pierwsze w Polsce kino VR.

Inicjatywa nazwana Multikino VR by Samsung zainaugurowała swoją działalność w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy. Na drugim piętrze znajdującego się tam tradycyjnego kina wydzielona została specjalna sala wyposażona w 25 stanowisk z mobilnymi goglami Samsung Gear VR (wraz ze smartfonem Samsung Galaxy S8), słuchawkami oraz obrotowymi fotelami. Na gości czekać też będzie wyszkolona obsługa, która wprowadzi w tajniki nowej technologii osoby nie mające z nią jeszcze do czynienia.

Dostępny na początek repertuar podzielony został na cztery kategorie:

 • Dla rodzin
 • Podróże
 • Niesamowite doświadczenia
 • Sztuka

Każda z nich posiada kilka wyselekcjonowanych 360-stopniowych filmów/doświadczeń. Oferta przeznaczona dla rodzin zawiera m.in. uznane na świecie VR-owe animacje studia Baobab – Asteroids! oraz Invasion – a także autorskie doświadczenie Samsunga (The Missed Spaceflight) pozwalające przeżyć lot rakietą kosmiczna Sojuz 30. Z kolei „Podróże” zabiorą nas na wycieczkę do Japonii, Włoch, na Hawaje oraz Arktykę. Sekcja „Niesamowite doświadczenia” to pozycje przeznaczone dla osób oczekujących mocniejszych wrażeń, natomiast „sztuka” pozwoli np. wejść w świat obrazów Salvadora Dalí oraz Zdzisława Beksińskiego.

Co ciekawe projekcje odbywać się będą synchronicznie, tzn. każdy widz znajdować się będzie w tym samym czasie w tym samym wirtualnym miejscu. Jedyną różnica jest kąt, pod którym oglądany będzie sferyczny obraz.

Multikino VR by Samsung – otwarcie kina VR

Łączny czas każdego z wyświetlanych filmów nie przekroczy 20 minut. Bilety wycenione zostały od 15 zł (bilet ulgowy) do 20 zł (bilet normalny) w dni powszednie oraz 19 zł lub 24 zł w weekendy. Placówka przewiduje również promocje typu ‚VR Rodzinny Weekend’ za 19 złotych. Pokazy zaczynają się po godz. 16 od poniedziałku do piątku, a w sobotę i niedzielę Multikino VR jest otwarte przez cały dzień.

Rezerwacje na VR-owe seanse można składać na stronie multikino.pl/multikino-vr. Znajdziecie tam także aktualny repertuar Multikino VR by Samsung.

Partnerami Multikina VR by Samsung są MIMO.OOO – pierwsze w kraju studio dedykowane kreacji i produkcji treści w wirtualnej rzeczywistości i wideo 360 oraz firma World of VR, która wspólnie z RDS Group stworzyła unikalny system do prowadzenia pokazów synchronicznych.

VR-ową rewolucję w europejskich kinach zapoczątkował Amsterdam. Warszawa, dzięki własnemu kinu VR, dołącza natomiast do nielicznego grona miast na Starym Kontynencie, w których mieszkańcy mogą doświadczyć wirtualnej rzeczywistości na własnej skórze. Jeżeli projekt okaże się dochodowy niewykluczone, iż kolejne tego typu sale powstaną również w innych polskich miastach.

 • Jacek Izdebski

  Dobrze zrozumiałem ? 20Zpl za20minut w googlach ze smartfonem ? To samo jest w studiu VR na metro Świętokrzyska tyle, że google VR THC z wrażeniami 100 razy lepszymi niż z telefonu. Więc po co przepłacać ?

  • AdireQ

   „google VR THC z wrażeniami 100 razy lepszymi”

   To aby na pewno legalne? 😉

   • Jacek Izdebski

    :D:D:D Ok. moja pomyłka 😀 HTC miało być :). Ale polecam jakby co bo różnica pomiędzy Samsung Gear VR a HTC VIVE jest jednak ogromna. Mi bardziej jednak chodzi op cenę usługi. W placówkach gdzie jest HTC VIVE cena też wynosi 20 złoty za 20 minut. Oczywiście nie czepiam się bo SAMSUNG może sobie i za 1000zpl te 20 minut to robić a zwracam jedynie uwagę, że można za taką samą cenę wejść w świat prawdziwego VR a nie takiego z telefonu co nadal jednak stanowi różnicę i nie pokazuje prawdziwych możliwości VR na dzień dzisiejszy co może co poniektórych zniechęcić. Przy HTC VIVE wątpię by ktoś wyszedł bez szoku,wrażenia i chęci posiadania tego za choćby jakiś czas. Ja miałem właśnie takie wrażenie po zwykłych googlach VR (LG6 + googleglas). Pierwsze były właśnie Samsung VR i byłem zachwycony ale za jakiś czas po ponownym włożeniu zachwyt minął. Dopiero poznawszy HTC VIVE zrozumiałem jaka kroi się nam przyszłość z VR w następnych latach. Ps. Samsung VR są naprawdę super jakby co 🙂

    • Oskar

     Z jednej strony troche lipa że wybrali Gear VR bo sporo ludzi może się zrazić do VR zupełnie niepotrzebnie. Z drugiej ciezko byłoby zrobić tyle stanowisk z Riftami albo HTC.

     Co do ceny – jak na miasto i lokalizacje to nie jest jakaś przerażająca, tym bardziej jak ktoś chce raz sprawdzić czym jest to całe VR. Wiadomo że w salonach VR będzie taniej i lepiej ale też nie każdy wie w ogóle że coś takiego istnieje.

     • Dabko Łukasz

      Oculus wychodzi teraz dużo taniej niż samsung, zestaw to około 2000pln, a za tyle galaxy s8 na pewno się nie kupi

    • AdireQ

     Wiadomo. Śledzenie pozycji gracza w przestrzeni zmienia wszystko. A Vive robi to znakomicie.

 • Sławomir Siwek

  Pierwsze kino VR w Polsce powstało na Zamku w Nowym Wiśniczu -Bastion VR

 • Piotrek

  W stanach w wesołych miasteczkach (Six Flags) robili coś takiego na roller coasterach i była to kompletna porażka. Mam nadzieję, że ludzie się do VR nie zrażą, bo VR mobilny od samsunga to trochę lepszy Google cardboard. Cała nadzieja w salonach VR i prywatnie w domach (pewnie PSVR, bo cena)