Informacja prasowa

Warszawska firma Immersion ogłosiła dzisiaj wypuszczenie nowej aplikacji „Unabomber” w ramach partnerstwa z Waszyngtońskim Newseum oraz firmą HTC VIVE. Immersion jest oficjalnym partnerem technologicznym VR dla Newseum, instytucji propagującej wolność wypowiedzi i prezentującej historię dziennikarstwa i komunikacji elektronicznej.

Partnerstwo Immersion i Newseum zakłada stworzenie serii edukacyjnych aplikacji w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wprowadzenie do muzeum tych technologii umożliwi zwiedzającym cofnięcie się w czasie, aby dzięki VR „doświadczyć” najciekawszych wątków amerykańskiej i światowej historii. Projekty realizowane we współpracy z Immersion prezentują historie oparte na kluczowych artefaktach wchodzących w zbiory Newseum, powiązanych z ważnymi wątkami historycznymi i będących jednocześnie okazją do edukacji o etyce dziennikarskiej oraz swobodach obywatelskich zawartych w pierwszej poprawce do amerykańskiej Konstytucji.

Aplikacja Unabomber VR prezentuje historię najdłuższego i najbardziej pracochłonnego śledztwa w historii FBI, prowadzonego w latach 1979-1995 w sprawie serii zamachów bombowych, które terroryzowały Amerykę. Unabomberem okazał się Ted Kaczyński, a jego przydomek pochodzi z kryptonimu UNABOM (UNiversity and Airline BOMbings). W aplikacji użytkownicy mogą poznać prawdziwą historię słynnego śledztwa, odkrywać kluczowe dowody w sprawie, a także sterować policyjnym robotem, aby rozbroić bombę. Narratorem aplikacji jest Terry Turchie, agent FBI, który kierował grupą zadaniową i przyczynił się do schwytania zamachowca. Aplikacja posiada ważny aspekt edukacyjny konfrontując użytkownika z trudnymi pytaniami dotyczącymi etyki dziennikarskiej związanej z podejmowaniem decyzji o publikacji potencjalnie kontrowersyjnej treści. Cała historia pozwala także uzmysłowić szereg wyzwań związanych z walką z przestępczością w dobie terroryzmu oraz rolą prasy w demokratycznym społeczeństwie.

Wirtualna Rzeczywistość wymyka się realnym zasadom czasu i przestrzeni, aby skutecznie uczyć i prezentować historię poprzez doświadczanie jej wątków w wirtualnym środowisku.

„Naszym głównym celem było przedstawienie historii Unabombera w jak najciekawszy sposób wykorzystując tym samym niesamowite możliwości jakie daje technologia VR. Współpraca z FBI okazała się niezwykle pomocna w wiernym odwzorowaniu wszelkich elementów kluczowych dla śledztwa”  – mówi Piotr Baczyński, CEO Immersion.

Premiera kolejnych aplikacji z tej serii zaplanowana jest na 2018 i obejmować będzie między innymi historię Nellie Bly, Greensboro Lunch Counter oraz Watergate.

Aplikacja Unabomber dostępna jest bezpośrednio dla zwiedzających w samym Newseum, a wkrótce także dla użytkowników online na platformie Viveport.