W ubiegłym tygodniu Sony zaprezentowało przykładowe okładki gier wirtualnej rzeczywistości, które będą już za kilka miesięcy wydawane na gogle PlayStation VR. Na części z nich mogliśmy dostrzec ostrzeżenie, dotyczące wymaganych dodatkowych akcesoriów takich jak kontrolery ruchowe PlayStation Move czy PlayStation Camera. Japończycy uściślili, iż prawie każdy tytuł dedykowany PSVR będzie grywalny na gamepadzie DualShock 4 dołączanym do konsoli PS4.

To dobra wiadomość dla osób obawiających się, że zakup podstawowej wersji PlayStation VR (bez PlayStation Move) oznacza konieczność rezygnacji z niektórych tytułów projektowanych do rozgrywki z wykorzystaniem kontrolerów ruchowych. Sony wydało oświadczenie, w którym zapewnia, iż każdy tytuł dla PSVR otrzyma wsparcie kontrolera DualShock 4 dla PlayStation 4. Jednakże niektóre gry i doświadczenia VR będzie można rozszerzyć właśnie dzięki kontrolerom ruchowym.


Aktualizacja: Sony zmieniło swoje oświadczenie i teraz twierdzi, że nie każda a prawie każda gra będzie wspierać DualShock 4, natomiast ograniczona liczba tytułów wymagać będzie jednak kontrolerów Move.


Oprócz PlayStation Move, niektóre gry takie jak np. Farpoint otrzymają możliwość rozgrywki przy pomocy kontrolera imitującego prawdziwą broń. Jest to na razie jedyny zapowiedziany tytuł obsługujący PSVR Aim Controller. Jak zapewniają jego twórcy urządzenie pomoże wierniej odwzorować ruchy gracza i umożliwi precyzyjne celowanie do wirtualnych wrogów.

PSVR Aim Controller

Inaczej sprawa wygląda z kamerą PlayStation. Jest ona konieczna do działania systemu śledzenia ruchów głowy użytkownika, dlatego jeśli gracz jej nie posiada, będzie musiał zakupić osobno. Obecnie ceny PlayStation Camera kształtują się w okolicach 220 złotych.

Dlaczego Sony nie zdecydowało się sprzedawać kamery w zestawie? Tak będzie tylko w przypadku podstawowej wersji PSVR, za którą zapłacimy 1769 złotych. Zestawy z PS Move i kamerą także pojawią się sprzedaży, ale dotychczas firma nie ujawniła na ten temat żadnych szczegółów. Poniżej zdjęcie przedstawiające pełną zawartość podstawowego zestawu PlayStation VR.

PlayStation VR

Poza samymi goglami w zestawie otrzymamy także niewielkich rozmiarów jednostkę obliczeniową, która pomoże rozwiązać problem niedostatecznej mocy konsoli PlayStation 4. Ponadto znajdziemy słuchawki douszne, przewody HDMI i USB, zasilacz, kabel zasilania sieciowego oraz złącze gogli VR.

Światowa premiera PSVR zaplanowana została na 13 października.