Zamienilibyście swoje smartfony na okulary rozszerzonej rzeczywistości, jeżeli oferowałyby takie same możliwości co smartfony? Ponad dwie trzecie Amerykanów twierdzi, ze tak.

Wśród entuzjastów i ekspertów w dziedzinie VR/AR panuje powszechne przekonanie, iż headsety rozszerzonej rzeczywistości prędzej czy później zastąpią telefony komórkowe. Stanie się tak dlatego, gdyż zakładane na głowę inteligentne okulary zaoferują co najmniej te same możliwości, a oprócz tego uwolnią nasze dłonie dzięki czemu będziemy mogli wykonywać więcej czynności jednocześnie. Okazuje się, że już nie tylko specjaliści widzą w Augmented Reality technologię przyszłości.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na ponad tysiącu dorosłych respondentów przez firmę Lumus zajmującą się produkcją wyświetlaczy dla headsetów AR, przeszło dwie trzecie Amerykanów dostrzega większą funkcjonalność okularów rozszerzonej rzeczywistości niż telefonów komórkowych i tabletów. Największą grupę, która udzieliła takiej odpowiedzi stanowią osoby posiadające od 18 do 36 lat (83%). Wśród osób w wieku od 37 do 52 lat korzyści dostrzegło 64% ankietowanych, natomiast w wieku od 53 do 71 lat – 59%.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze korzyści, najwięcej bo aż 49% respondentów wskazało na doświadczanie „rozrywki” w zupełnie nowy sposób, podczas gdy 47% badanych dostrzegło profity związane z uwolnieniem rąk i zwiększenie w ten sposób naszej efektywności. Wskazywano także m.in. brak potrzeby patrzenia w dół (42%), podążanie za instrukcjami bez konieczności trzymania i patrzenia na telefon lub tablet (42%), czy też szybsze przetwarzanie większej liczby informacji na temat otaczającego środowiska (36%), a nawet lepsza łączność z rodziną, przyjaciółmi i osobami w pobliżu (25%).