Australijska firma Sentient Computing opracowuje rozwiązania, dzięki którym przyszli pracownicy kolei będą mogli w prosty sposób przechodzić szkolenia związane z obsługą urządzeń wysokiego napięcia. Specjalnie przystosowywana do tego celu aplikacja wykorzysta technologię wirtualnej rzeczywistości oraz gogle HTC Vive i współpracujące z nimi rozwiązania takie jak „room-scale”.

Dobrze wiemy jak nudne mogą być szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higiena pracy. Firma Sentient Computing wpadła na pomysł w jaki sposób sprawić, żeby stały się one bardziej atrakcyjne, a jednocześnie pozwalały sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce. Na pierwszy ogień posłano kolejarzy, którzy czasami są narażeni na niebezpieczeństwo w trakcie obsługi urządzeń wysokiego napięcia. Zobaczcie poniżej jak może wyglądać tego typu szkolenie.

Według producentów tego rozwiązania umieszczenie pracownika wewnątrz środowiska VR, umożliwia bezpieczne przeprowadzenie szkolenia, a ponieważ użytkownik dzięki kontrolerom ruchowym wykonuje te same ruchy co w rzeczywistości, jest to świetny sposób na budowanie pamięci mięśniowej i nauki procedur, które będą musiały być wielokrotnie powtarzane podczas regularnej pracy.