Okulary wirtualnej rzeczywistości od Google

W tym tygodniu Google zaprezentował swoje niskobudżetowe wirtualne gogle zbudowane ze smartfona i z … kartonu. Zgadza się z kartonu.

Innowacyjny projekt to odpowiedź Google na to, co się dzieje na scenie akcesoriów wirtualnej rzeczywistości. Gogle Google mają być przede wszystkim tanie i dostępne dla jak największej grupy użytkowników. „Chcemy, aby sprzęt i oprogramowanie były osiągalne dla wszystkich, by zachęcić społeczność do wytwarzania i wymiany aplikacji VR.” – twierdzą przedstawiciele firmy.

Jak złożyć własne gogle? – Instrukcja

Kartonowe okulary może i wyglądają trochę śmiesznie przy Oculus Rift, jednak wydają się spełniać swoje zadanie.  Podstawą jest lekka konstrukcja z kartonu z wmontowanymi soczewkami, którą należy złożyć i w odpowiedniej kieszeni umieścić smartfona. Aby telefon zadziałał prawidłowo potrzebne jest odpowiednie darmowe oprogramowanie, które zajmuje 188 MB i działa na Androidzie 4,1 lub późniejszym. Soczewki pozwalają na oglądanie stereoskopowego widoku, który się porusza w oparciu o dane z czujników telefonu, więc gdy użytkownik się przechyli obraz zachowa się tak samo. A jeśli kartonowa konstrukcja nie do końca nam się podoba zawsze można spróbować złożyć swoją własną – taką jaką chcemy. Prawdziwa gratka dla wszystkich majsterkowiczów.

Firma Google udostępniła też aplikację na Androida, która zawiera kilka ciekawych dem:

  • Earth – wykorzystująca możliwości Google Earth,
  • Tour Guide – można zwiedzić Wersal z przewodnikiem,
  • You Tube – umożliwia oglądanie popularnych filmików na wielkim ekranie,
  • Exhibit – możliwość dokładnego obejrzenia różnych dzieł sztuki,
  • Photo Sphere – można rozejrzeć się po sfotografowanym krajobrazie,
  • Street Vue – przejażdżka po Paryżu w słoneczny dzień,
  • Windy Day – historyjka z interaktywnymi animacjami.

Kartonowa rewolucja wirtualnej rzeczywistości została rozpoczęta. Czego możemy spodziewać się dalej?