Altspace VR
Altspace (fot. roadtovr)

Tak jak upowszechnienie się komputerów osobistych wymusiło powstanie systemów operacyjnych, a dzięki spopularyzowaniu internetu otrzymaliśmy przeglądarki stron www, tak w konsekwencji rozwoju wirtualnej rzeczywistości, możemy oczekiwać powstania środowisk, które pozwolą wykorzystać jej potencjał.

Nad jednym z takich „środowisk” pracuje firma AltspaceVR, której celem jest przeniesienie dwuwymiarowych treści internetowych do wirtualnych przestrzeni. Co więcej, programiści planują wprowadzić tryb multiplayer, dzięki czemu możliwa stanie się kooperacja. Pracę, którą do tej pory wykonywaliśmy w biurze, zastąpi nam wirtualne środowisko współdzielone z pozostałymi pracownikami. Ale nie tylko. Dzięki Altspace zyskamy możliwość wspólnego obejrzenia filmu lub zagrania w grę z osobą z drugiego końca świata, którą tak jak i nas, reprezentować będzie wirtualny awatar.

Założyciel firmy – Eric Romo – w wywiadzie udzielonym serwisowi roadtovr, powiedział, że chce umożliwić tworzenie doświadczeń VR z taką samą łatwością jak w przypadku stron www. Główną funkcjonalnością Altspace ma być możliwość elastycznej rozbudowy przestrzeni o nowe elementy otoczenia. Jeżeli jeden monitor nam nie wystarcza, w każdej chwili możemy stworzyć drugi i kolejne aby śledzić wszystkie interesujące nas informacje. Romo uważa, że czasy w których ludzie w wirtualnych środowiskach spędzać będą znaczną część dnia, zarówno zawodowo jak i prywatnie, nastąpią szybciej niż się wszystkim wydaje. Nie będą to lata lecz najbliższe miesiące.

Firma ma nadzieję, że jej produkt będzie wykorzystywany do wspólnego przeglądania stron internetowych, oglądania filmów na YouTube lub tworzenia różnego rodzaju wirtualnych spotkań, prezentacji czy konferencji. Jednym z ciekawszych zastosowań Altspace mogą być zakupy online, które już w obecnej formie są jedną z kluczowych funkcjonalności internetu. Przykładowo chcemy kupić nowy model aparatu cyfrowego. A co powiecie na pomysł ściągnięcia interaktywnego trójwymiarowego modelu aparatu cyfrowego wprost ze strony sklepu internetowego, a następnie przetestowanie możliwości urządzenia tak samo jak w tradycyjnym sklepie? Planując remont mieszkania pobierzemy modele 3D interesujących nas mebli i przed zakupem sprawdzimy czy będą pasować do wystroju naszego pokoju.

Szef Altspace ma już kilka pomysłów na to w jaki sposób firma będzie zarabiać na oprogramowaniu, ale stanie się możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną odpowiednio dużą bazę użytkowników. Obecnie firma organizuje prywatne pokazy swojego środowiska, które już teraz współpracuje z goglami wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift oraz kontrolerem Razer Hydra, a w przyszłości planowane jest dodanie dodatkowych kontrolerów i urządzeń wejściowych. Jednocześnie udostępniona będzie możliwość kontrolowania otoczenia przy użyciu tradycyjnej myszy, a posiadanie okularów VR nie będzie koniecznością, tak aby osoby nieposiadające urządzeń wyświetlania wirtualnej rzeczywistości, również mogły korzystać z oprogramowania.

Prace nad projektem prowadzone są w dużej tajemnicy, a na stronie internetowej twórców znajdziemy jedynie oferty pracy. Firma obecnie przymierza się do wypuszczenia demonstracyjnej wersji programu, jednakże nie wiadomo nic na temat terminu jej wydania. O wszelkich postępach związanych z Altspace, będziemy oczywiście na bieżąco informować.